2018 STUD FEE: GBP 175,000
  • 9-y-o b horse (9.5f) AEI 2.92
  • PEDIGREE: Galileo (IRE) (11.2f) Kind (IRE)  (Danehill (USA) (9.1f))
  • STANDING: Banstead Manor Stud (GB)
  • SIRE COMMENT: Exceptional over 7f-1m2f, unbeaten in 14 runs at 2-4 inc 10 Group 1s; fine family, sire of Cracksman
  • TRAINER: Sir Henry Cecil
  • OWNER: K Abdullah
  • BREEDER: Juddmonte Farms Ltd
HORSE DAM'S SIRE WINS PLACES RUNS £ PRIZE RPR
 
Cracksman Pivotal 5 2 7 1,353,004 131
Eminent Kingmambo 3 1 7 437,527 117
Monarchs Glen Lear Fan 4 2 8 86,826 117
Dream Castle Dubawi 1 2 6 124,313 114
Lady Frankel Vettori 2 3 7 102,624 114
Mirage Dancer Green Desert 1 2 5 37,410 113
Count Octave Mark Of Esteem 1 3 6 61,730 112
Frankuus Linamix 4 3 15 113,670 112
Queen Kindly Rahy 4 3 13 199,929 112
Soul Stirring Monsun 3 1 7 1,672,952 112
Finche Woodman 2 2 4 94,103 111
Elarqam Efisio 2 0 2 36,118 110
Fair Eva Observatory 2 2 5 88,060 110
Last Kingdom Kingmambo 3 2 6 94,054 110
Nelson Dalakhani 2 2 5 83,998 110
Seven Heavens Pivotal 2 3 7 41,182 107
Mi Suerte Pulpit 1 0 5 228,130 106
Rostropovich Machiavellian 2 2 5 102,371 106
Weekender Empire Maker 2 3 6 21,943 106
Cunco Danehill Dancer 2 3 9 72,341 105
Mori Oasis Dream 2 1 6 75,890 105
Aljezeera Dynaformer 2 3 5 56,146 104
Atty Persse Norse Dancer 3 1 6 79,978 104
Red Mist Red Ransom 1 1 3 13,384 104
Toulifaut Darshaan 3 0 7 57,941 104
UAE King Deploy 3 3 8 38,283 104
Fashion Business Empire Maker 1 3 5 42,637 103
La Figlia Mr Greeley 0 1 2 3,010 101
Rubilinda Invincible Spirit 1 0 2 97,841 100
Goldrush Gold Away 3 0 3 58,062 99
Learn By Heart Danehill Dancer 1 2 5 13,613 99
Merovee More Than Ready 0 2 3 27,778 99
The Grand Visir Montjeu 2 0 6 22,216 98
Lightening Fast Marju 2 1 9 42,235 97
Majoris Kingmambo 2 0 8 14,125 95
Betty F Invincible Spirit 1 0 2 4,528 94
San Remo Suave Dancer 1 2 9 15,142 94
Straight Shooter Machiavellian 1 0 1 12,051 94
Veracious Pivotal 1 1 2 8,007 94
Simply Brilliant Selkirk 2 2 7 69,863 93
Westerland Zafonic 2 3 7 30,784 93
Contingent Beat Hollow 1 0 1 9,214 92
Lightening Quick Marju 1 0 2 15,769 92
Oshayger Green Tune 1 2 3 22,521 92
Without Parole Lemon Drop Kid 1 0 1 4,528 92
Icespire Distant View 1 2 4 8,869 91
Middle East Danehill Dancer 2 2 5 34,658 91
Zabriskie Nureyev 1 0 3 7,897 91
Commander Kingmambo 1 1 3 6,068 88
Herculean Observatory 1 0 1 7,763 88

Details of horses trained outside GB and Ireland or born prior to 1986 may be incomplete. OR Rating is the latest published.

BEST PROGENY

Sire of 31 Stakes performers (16 Group winners, 4 Listed winners) -

Group 1 Winners

SOUL STIRRING (JPN) (Monsun (GER): Hanshin Juvenile Fillies Stakes, Hanshin, JPN Gr.1, Yushun Himba (Oaks), Tokyo, JPN Gr.1, The Tulip Sho, Hanshin, JPN Gr.3, third in Oka Sho (1000 Guineas), Hanshin, JPN Gr.1).

CRACKSMAN (GB) (Pivotal (GB): Qipco Champion Stakes, Ascot, Gr.1, Betway Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, Qatar Prix Niel, Chantilly, Gr.2, second in Dubai Duty Free Irish Derby, Curragh, Gr.1, third in Investec Derby Stakes, Epsom Downs, Gr.1).

Group 2 Winners

EMINENT (IRE) (Kingmambo (USA): Prix Guillaume d'Ornano-Logis St Germain, Deauville, Gr.2, bet365 Craven Stakes, Newmarket, Gr.3, third in QIPCO Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1).

FINCHE (GB) (Woodman (USA): P.Eugene Adam (G.P.de Maisons-Laffitte), Maisons-Laffitte, Gr.2, third in Qatar Prix Niel, Chantilly, Gr.2, Prix Ridgway, Compiegne, L.).

QUEEN KINDLY (GB) (Rahy (USA): Sky Bet Lowther Stakes, York, Gr.2, EBF Highfield Farm Flying Fillies Stakes, Pontefract, L., second in Unibet Summer Stakes, York, Gr.3, third in Albany Stakes, Ascot, Gr.3, Scottish Sun EBF Land O'Burns Stakes, Ayr, L.).

ROSTROPOVICH (IRE) (Machiavellian (USA): Galileo Irish EBF Futurity Stakes, Curragh, Gr.2, third in Goffs Vincent O'Brien National Stakes, Curragh, Gr.1).

Group 3 Winners

CUNCO (IRE) (Danehill Dancer (IRE): bet365 Classic Trial, Sandown Park, Gr.3, second in Godolphin Zetland Stakes, Newmarket, L., third in 32Red Casino Ascendant Stakes, Haydock Park, L., Chesham Stakes, Ascot, L.).

ELARQAM (GB) (Efisio: Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3).

FAIR EVA (GB) (Observatory (USA): Juddmonte Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3, second in Shadwell Rockfel Stakes, Newmarket, Gr.2, third in Sky Bet Lowther Stakes, York, Gr.2).

FRANKUUS (IRE) (Linamix (FR): Betfred Rose of Lancaster Stakes, Haydock Park, Gr.3, Prix de Conde, Chantilly, Gr.3, 32Red Casino Ascendant Stakes, Haydock Park, L., third in bet365 Classic Trial, Sandown Park, Gr.3, second in Brit. Stallion Studs EBF Glasgow Stakes, Hamilton Park, L., third in Wooldridge Group Pat Eddery Stakes, Ascot, L.).

LADY FRANKEL (GB) (Vettori (IRE): Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3, third in Prix de l'Opera Longines, Chantilly, Gr.1, Prix de la Grotte Etalon Kendargent, Chantilly, Gr.3, P. des Lilas P.de la Ville Mesnil-Le-Roi, Maisons-Laffitte, L.).

LAST KINGDOM (USA) (Kingmambo (USA): Prix Daphnis, Maisons-Laffitte, Gr.3).

MI SUERTE (JPN) (Pulpit (USA): KBS Kyoto Sho Fantasy Stakes, Kyoto, Gr.3).

MONARCHS GLEN (GB) (Lear Fan (USA): Darley Club Stakes, Newmarket, Gr.3, EBF Stallions Foundation Stakes, Goodwood, L.).

NELSON (IRE) (Dalakhani (IRE): Willis Ch'pns Juv Golden Fleece Stakes, Leopardstown, Gr.3, second in Juddmonte Royal Lodge Stakes, Newmarket, Gr.2).

TOULIFAUT (IRE) (Darshaan: Prix d'Aumale, Chantilly, Gr.3).

Listed Winners

ALJEZEERA (GB) (Dynaformer (USA): British Stall. Studs EBF Beckford Stakes, Bath, L., second in DFS Park Hill Stakes, Doncaster, Gr.2, third in EBF & Sir Henry Cecil Galtres Stakes, York, L., Haras de Bouquetot Fillies' Trial Stakes, Newbury, L.).

GOLDRUSH (IRE) (Gold Away (IRE): Al Basti Equiworld Carlingford Stakes, Dundalk, L., Irish Stallion Farms EBF Cooley Stakes, Dundalk, L.).

MORI (GB) (Oasis Dream (GB): Markel Height of Fashion Stakes, Goodwood, L., second in Ribblesdale Stakes, Ascot, Gr.2).

RUBILINDA (USA) (Invincible Spirit (IRE): Pebbles Stakes, Belmont Park, L., Christiecat Stakes, Belmont Park).

Group Placed

Count Octave (GB) (Mark of Esteem (IRE): second in Queen's Vase, Ascot, Gr.2, Goodwood Revival March Stakes, Goodwood, L.).

Dream Castle (GB) (Dubawi (IRE): second in Longines International Topkapi Trophy, Veliefendi, Gr.2, JLT Greenham Stakes, Newbury, Gr.3).

Mirage Dancer (GB) (Green Desert (USA): third in Betway Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, Hampton Court Stakes, Ascot, Gr.3).

Fashion Business (GB) (Empire Maker (USA): second in La Jolla Handicap, Del Mar, Gr.3).

Merovee (AUS) (More Than Ready (USA): second in NBN News NJC Spring Stakes, Newcastle, Gr.3).

Listed Placed

Learn By Heart (GB) (Danehill Dancer (IRE): second in 32Red Casino Ascendant Stakes, Haydock Park, L.).

Red Mist (GB) (Red Ransom (USA): second in Denford Washington Singer Stakes, Newbury, L.).

Seven Heavens (GB) (Pivotal (GB): second in Investec Surrey Stakes, Epsom Downs, L., third in Betway King Charles II Stakes, Newmarket, L., bet365 European Free Handicap, Newmarket, L.).

Weekender (GB) (Empire Maker (USA): second in Londonmetric Noel Murless Stakes, Ascot, L.).

Middle East (IRE) (Danehill Dancer (IRE): third in Grosser Sparkassenpreis, Stadtsparkasse, Dusseldorf, L.).

Uae King (GB) (Deploy: third in Goodwood Revival March Stakes, Goodwood, L., Jockey Club Rose Bowl Stakes, Newmarket, L.).