2017 STUD FEE: EUR 125,000
  • 11-y-o b horse (10.9f) AEI 2.98
  • PEDIGREE: Cape Cross (IRE) (9.2f) Urban Sea (USA)  (Miswaki (USA) (8.3f))
  • STANDING: Gilltown Stud (IRE)
  • SIRE COMMENT: Gr2 8f 2yo winner, exceptional 8-12f Gr1 wnr at 3, half-bro to Galileo; sire of Taghrooda & Harzand
  • TRAINER: John M Oxx
  • OWNER: Christopher Tsui
  • BREEDER: Sunderland Holdings
HORSE DAM'S SIRE WINS PLACES RUNS £ PRIZE RPR
 
Taghrooda Sadler´s Wells 4 2 6 1,476,101 125
Harzand Xaar 4 0 7 1,535,850 124
Mutakayyef Pivotal 4 12 17 700,910 122
Sea The Moon Monsun 4 1 5 437,439 122
Zelzal Kingmambo 4 2 8 323,957 122
Crystal Ocean Mark Of Esteem 2 4 6 256,176 120
Cloth Of Stars Kingmambo 7 4 12 497,104 119
Stradivarius Bering 4 2 8 475,097 119
Storm The Stars Sadler´s Wells 3 8 17 616,116 118
Chemical Charge Kingmambo 5 7 13 154,463 116
Mekhtaal Silver Hawk 3 3 10 270,426 116
Almodovar Sadler´s Wells 3 2 8 42,898 115
Migwar Kingmambo 3 5 11 129,154 115
Astronereus Surako 4 4 15 147,178 114
Stellar Mass Danehill 4 6 18 219,315 114
Across The Stars Mark Of Esteem 2 5 11 167,178 113
Armande Verglas 2 7 11 163,188 113
Hadaatha Linamix 2 2 5 69,744 113
Shamkiyr Darshaan 1 3 8 313,304 113
St Michel Hernando 4 8 16 157,474 113
Endless Time Fantastic Light 7 2 15 292,134 112
All At Sea Alzao 4 0 10 89,472 111
Flymetothestars Sadler´s Wells 3 2 7 95,349 111
French Dressing Halling 2 0 2 27,859 111
Raheen House Monsun 2 4 9 98,696 111
Star Storm Storm Cat 3 6 19 91,643 111
Zarshana Kahyasi 2 4 7 100,417 111
Almela Darshaan 2 4 6 97,451 110
Crimean Tatar Sadler´s Wells 2 0 6 48,382 110
Oceanographer Contested Bid 5 1 12 135,843 109
Stars Over The Sea Jeune Homme 5 4 21 66,957 109
Tashaar Montjeu 3 1 8 56,102 109
My Titania Danehill 2 3 8 75,671 108
Night Of Light Sunday Silence 2 3 9 81,386 108
Vazira Zafonic 3 0 6 179,669 108
Wonderstruck Alysheba 1 2 5 23,975 108
Namhroodah Medicean 2 4 10 41,038 107
Streetcar To Stars Darshaan 1 2 5 20,958 107
Light The Stars Vettori 1 2 7 23,062 106
Londres Barathea 0 1 1 7,051 106
Quasillo Acatenango 2 1 3 35,955 106
Sweeping Up Linamix 2 7 18 69,018 106
Variable Beat Hollow 2 1 4 32,849 105
Dark Sea Hamas 0 3 9 14,958 104
Hebah Desert King 2 3 7 66,064 104
Listen In Inchinor 2 5 7 95,255 104
The Comissioner Orpen 2 1 6 37,161 104
UAE Prince Giant´s Causeway 2 1 8 24,421 104
Afternoon Sunlight Kris 2 4 9 63,400 103
Behesht Kris 3 2 15 91,786 103

Details of horses trained outside GB and Ireland or born prior to 1986 may be incomplete. OR Rating is the latest published.

BEST PROGENY

Sire of 67 Stakes performers (25 Group winners, 20 Listed winners) -

Group 1 Winners

CLOTH OF STARS (IRE) (Kingmambo (USA): Prix Ganay, Saint-Cloud, Gr.1, Prix Greffulhe, Saint-Cloud, Gr.2, Prix d'Harcourt, Chantilly, Gr.2, Prix Exbury, Saint-Cloud, Gr.3, Prix La Force - Figaroscope, Saint-Cloud, Gr.3, Prix des Chenes, Longchamp, Gr.3, second in Criterium de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1, third in Juddmonte Grand Prix de Paris, Saint-Cloud, Gr.1, second in Qatar Prix Foy, Chantilly, Gr.2, third in Prix de Conde, Chantilly, Gr.3).

HARZAND (IRE) (Xaar (GB): Dubai Duty Free Irish Derby, Curragh, Gr.1, Investec Derby Stakes, Epsom Downs, Gr.1, P W McGrath Memorial Ballysax Stakes, Leopardstown, Gr.3; sire).

MEKHTAAL (GB) (Silver Hawk (USA): Prix d'Ispahan, Chantilly, Gr.1, Prix Hocquart, Deauville, Gr.2, second in Prix d'Harcourt, Chantilly, Gr.2, Prix du Prince d'Orange, Maisons-Laffitte, Gr.3).

SEA THE MOON (GER) (Monsun (GER): IDEE Deutsches Derby, Hamburg, Gr.1, Oppenheim Union-Rennen, Cologne, Gr.2, Fruhjahrs-Preis des Bankhauses Metzler, Frankfurt, Gr.3, second in Longines Grosser Preis von Baden, Baden-Baden, Gr.1; sire).

STRADIVARIUS (IRE) (Bering: Qatar Goodwood Cup Stakes, Goodwood, Gr.1, Queen's Vase, Ascot, Gr.2, third in William Hill St Leger Stakes, Doncaster, Gr.1).

TAGHROODA (GB) (Sadler's Wells (USA): Investec Henry Cecil Mem. Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, Tweenhills Pretty Polly Stakes, Newmarket, L., second in Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, third in Qatar Prix de l'Arc de Triomphe, Longchamp, Gr.1).

VAZIRA (FR) (Zafonic (USA): Pour Moi Coolmore Prix Saint-Alary, Longchamp, Gr.1, Prix Vanteaux, Longchamp, Gr.3).

ZELZAL (FR) (Kingmambo (USA): Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1, Prix Paul de Moussac, Chantilly, Gr.3, third in Qatar Prix du Moulin de Longchamp, Chantilly, Gr.1, second in Prix Bertrand du Breuil Longines, Chantilly, Gr.3).

Group 2 Winners

ACROSS THE STARS (IRE) (Mark of Esteem (IRE): King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, third in Betway Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, second in 32red.com Stand Cup Stakes, Chester, L., third in Betfred Derby Trial Stakes, Lingfield Park, L.).

ARMANDE (IRE) (Verglas (IRE): Prix Corrida, Saint-Cloud, Gr.2, third in Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1, second in Prix Allez France, Chantilly, Gr.3, third in Prix de Royaumont, Chantilly, Gr.3, second in Prix Zarkava-Fonds Europeen de L'Elevage, Saint-Cloud, L., third in P.Belle de Nuit-Fonds Euro. de L'Elevage, Saint-Cloud, L.).

ENDLESS TIME (IRE) (Fantastic Light (USA): Bet 365 Lancashire Oaks, Haydock Park, Gr.2, Markel Insurance Lillie Langtry Stakes, Goodwood, Gr.3, Es Que Love EBF Bluebell Stakes, Naas, L., second in Prix Royal-Oak, Saint-Cloud, Gr.1, Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1).

MUTAKAYYEF (GB) (Pivotal (GB): F.Cowley MBE Memorial Summer Mile Stakes (twice), Ascot, Gr.2, Best Western Hotels Ganton Stakes, York, L., second in Queen Anne Stakes, Ascot, Gr.1, third in Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, Ricoh Woodbine Mile Stakes, Woodbine, Gr.1, second in Betfred Strensall Stakes, York, Gr.3, Darley Stakes, Newmarket, Gr.3, Tercentenary Stakes, Ascot, Gr.3, third in Darley Stakes, Newmarket, Gr.3, second in Makfi Newmarket Stakes, Newmarket, L., William Hill Doonside Cup, Ayr, L., third in AGMA Holdings James Seymour Stakes, Newmarket, L.).

STORM THE STARS (USA) (Sadler's Wells (USA): Betway Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, Casco EBF Stallions Cocked Hat Stakes, Goodwood, L., second in Dubai Duty Free Irish Derby, Curragh, Gr.1, third in Investec Derby Stakes, Epsom Downs, Gr.1, Juddmonte Grand Prix de Paris, Longchamp, Gr.1, Ascend Sales Trophies Hill Stakes, Randwick, Gr.2, Tattersalls Club Chelmsford Stakes, Randwick, Gr.2, second in MBNA Chester Vase, Chester, Gr.3).

Group 3 Winners

AFTERNOON SUNLIGHT (IRE) (Kris: Derrinstown Stud 1000 Guineas Trial, Leopardstown, Gr.3, second in Lodge Park EBF Park Express Stakes, Curragh, Gr.3, The Defence Forces Cup Meld Stakes, Curragh, Gr.3).

ASTRONEREUS (IRE) (Surako (GER): Al Rayyan Aston Park Stakes, Newbury, Gr.3, John Smith's Silver Cup Handicap, York, L.).

CASUAL SMILE (GB) (Red Ransom (USA): Winstar Matchmaker Stakes, Monmouth Park, Gr.3).

CHEMICAL CHARGE (IRE) (Kingmambo (USA): Toteplacepot September Stakes, Kempton Park, Gr.3, third in Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2, second in Dubai Duty Free John Porter Stakes, Newbury, Gr.3, Finlay Volvo International Stakes, Curragh, Gr.3, 32Red Wild Flower Stakes, Kempton Park, L., Lenebane Stakes, Roscommon, L., TRI Equestrian Silver Stakes, Curragh, L., Prix Max Sicard Etape du Defi du Galop, Toulouse, L.).

CRYSTAL OCEAN (GB) (Mark of Esteem (IRE): Qatar Gordon Stakes, Goodwood, Gr.3, second in William Hill St Leger Stakes, Doncaster, Gr.1, third in Betfred Dante Stakes, York, Gr.2, King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2).

MY TITANIA (IRE) (Danehill (USA): C L Weld Park Stakes, Curragh, Gr.3, third in Kilboy Estate Stakes, Curragh, Gr.2, Irish Stal.FarmsEBF Hurry Harriet Stakes, Gowran Park, L.).

OCEANOGRAPHER (GB) (Contested Bid (USA): Lexus Hotham Stakes, Flemington, Gr.3, third in bet365 Geelong Cup, Geelong, Gr.3).

QUASILLO (GER) (Acatenango (GER): pferdewetten.de Bavarian Classic, Hannover, Gr.3, second in Maxios Hamburg Trophy, Hannover, Gr.3).

RAHEEN HOUSE (IRE) (Monsun (GER): Bahrain Trophy, Newmarket, Gr.3, third in EBF Stallions Cocked Hat Stakes, Goodwood, L.).

STAR STORM (IRE) (Storm Cat (USA): Gigaset Cumberland Lodge Stakes, Ascot, Gr.3, second in 32red Floodlit Stakes, Kempton Park, L., Carey Group Buckhounds Stakes, Ascot, L., third in Mukhadram Godolphin Stakes, Newmarket, L.).

STELLAR MASS (IRE) (Danehill (USA): Ballyroan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Her Majesty's Plate, Down Royal, L., third in Dubai Duty Free Irish Derby, Curragh, Gr.1, GRENKE Finance Ballyroan Stakes, Leopardstown, Gr.3).

ZARSHANA (IRE) (Kahyasi: Prix Minerve, Deauville, Gr.3, Prix de Thiberville, Longchamp, L., third in Qatar Prix de Royallieu, Longchamp, Gr.2, Prix de Royaumont - Equida Live, Chantilly, Gr.3, second in Prix de la Seine, Longchamp, L.).

Listed Winners

ALL AT SEA (GB) (Alzao (USA): P.de la Pepiniere-Fonds Europeen Elevage, Maisons-Laffitte, L., Prix Zarkava, Saint-Cloud, L., Prix de Liancourt, Longchamp, L.).

ALMELA (IRE) (Darshaan: Ardilaun Hotel Oyster Stakes, Galway, L., second in Qatar Prix de Royallieu, Chantilly, Gr.2, Ballyroan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Ardilaun Hotel Oyster Stakes, Galway, L., Es Que Love EBF Bluebell Stakes, Naas, L.).

ANIPA (GB) (In The Wings: Weatherbys Private Banking Cheshire Oaks, Chester, L.).

BEAULY (GB) (Piccolo (GB): Indiana General Assembly Distaff Stakes, Indiana Grand, L., second in Lord Weinstock Mem. Ballymacoll Stakes, Newbury, L.).

BEHESHT (FR) (Kris: Prix Turenne, Saint-Cloud, L., second in Prix Frederic de Lagrange, Vichy, L.).

CRIMEAN TATAR (TUR) (Sadler's Wells (USA): 32Red Wild Flower Stakes, Kempton Park, L.).

FRENCH DRESSING (GB) (Halling (USA): British Stallion Studs EBF Lyric Stakes, York, L.).

HADAATHA (IRE) (Linamix (FR): EBF At the Races John Musker Stakes, Yarmouth, L., third in Prix de l'Opera Longines, Longchamp, Gr.1, Swettenham Stud Fillies' Trial Stakes, Newbury, L.).

HEBAH (IRE) (Desert King (IRE): La Coupe de Marseille, Cagnes-Sur-Mer, L., third in Prix Vanteaux, Chantilly, Gr.3, Prix Isonomy, Deauville, L., Prix Melisande, Compiegne, L.).

LILY PASSION (GB) (Linamix (FR): Grand Prix du Nord, Le Croise-Laroche, L.).

LISTEN IN (IRE) (Inchinor (GB): Prix E. Tassin G. P. de Clairefontaine, Clairefontaine, L., second in Prix de Malleret, Saint-Cloud, Gr.2, Prix Penelope, Saint-Cloud, Gr.3, Prix de Psyche, Deauville, Gr.3, third in Prix Rose de Mai, Saint-Cloud, L.).

NIGHT MUSIC (GER) (Monsun (GER): Premio Paolo Mezzanotte, Milan, L.).

NIGHT OF LIGHT (IRE) (Sunday Silence (USA): Prix Volterra, Chantilly, L., third in Prix de Sandringham, Chantilly, Gr.2, second in Prix Miesque, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix d'Aumale, Chantilly, Gr.3).

RADANPOUR (IRE) (Lammtarra (USA): King George V Cup Nijinsky Stakes, Leopardstown, L.).

SEPTEMBER STARS (IRE) (Rock of Gibraltar (IRE): Possibly Perfect Stakes, Santa Anita, L.).

SIRRIN (IRE) (Kalanisi (IRE): Derby du Languedoc, Toulouse, L., Prix Joubert, Maisons-Laffitte, L.).

SIVOLIERE (IRE) (Kingmambo (USA): Criterium du Bequet - Ventes Osarus, La Teste De Buch, L., third in Longines Prix du Calvados, Deauville, Gr.3).

TALL SHIP (IRE) (Barathea (IRE): Sungold Milk Warrnambool Cup, Warrnambool, L., TAB Werribee Cup, Werribee, L., second in Quayclean Zipping Sandown Classic, Sandown Hillside, Gr.2).

TASHAAR (IRE) (Montjeu (IRE): Sakhee Godolphin Stakes, Newmarket, L., third in Dubai Duty Free Legacy Cup Arc Trial, Newbury, Gr.3).

VARIABLE (GB) (Beat Hollow (GB): Go Racing in Kildare Finale Stakes, Curragh, L.).

Group Placed

Shamkiyr (FR) (Darshaan: second in Prix du Jockey Club, Chantilly, Gr.1).

Migwar (IRE) (Kingmambo (USA): second in Prix du Conseil de Paris, Chantilly, Gr.2, third in Qatar Prix Niel, Longchamp, Gr.2, second in Prix paris-turf.com GP de Clairefontaine, Clairefontaine, L.).

Almodovar (IRE) (Sadler's Wells (USA): third in Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2).

Northsea Star (GER) (Desert King (IRE): third in Oppenheim Union-Rennen, Cologne, Gr.2).

St Michel (GB) (Hernando (FR): third in Doncaster Cup, Doncaster, Gr.2, Weatherbys Hamilton Lonsdale Cup Stakes, York, Gr.2, second in Belmont Gold Cup Invitational Stakes, Belmont Park, Gr.3).

Sweeping Up (GB) (Linamix (FR): second in 188bet.co.uk Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, Totescoop6 September Stakes, Kempton Park, Gr.3, Intrinsic at Hedgeholme Tapster Stakes, Goodwood, L., Prix Scaramouche, Saint-Cloud, L.).

Wonderstruck (IRE) (Alysheba (USA): second in 888sport Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3).

Al Haram (FR) (Rainbow Quest (USA): third in Prix du Lys Longines, Chantilly, Gr.3, second in Prix Turenne, Saint-Cloud, L., third in Coupe des Trois Ans, Lyon-Parilly, L.).

Light The Stars (IRE) (Vettori (IRE): third in Prix de Psyche, Deauville, Gr.3, second in Henkel Stutenpreis, Dusseldorf, L.).

Namhroodah (IRE) (Medicean (GB): third in L'Ormarins Queens Plate Oak Tree Stakes, Goodwood, Gr.3, Carraig Insurance EBF Valiant Stakes, Ascot, L., EBF Tennent's Rothesay Stakes, Ayr, L., Princess Royal EBF Nayef Stakes, Newmarket, L.).

Stellar Glow (IRE) (Desert Prince (IRE): third in C L & M F Weld Park Stakes, Curragh, Gr.3, second in Irish Stal.FarmsEBF Hurry Harriet Stakes, Gowran Park, L., Irish Stallion Farms EBF Naas Oaks Trial, Naas, L.).

Streetcar To Stars (GB) (Darshaan: third in Ballyroan Stakes, Leopardstown, Gr.3, second in King George V Cup Nijinsky Stakes, Leopardstown, L.).

The Comissioner (IRE) (Orpen (USA): third in Prix de Fontainebleau, Longchamp, Gr.3).

Listed Placed

Roshanara (FR) (Linamix (FR): second in Prix Ceres, Fontainebleau, L.).

Yarrow (IRE) (Generous (IRE): second in Totepool Pontefract Castle Stakes, Pontefract, L.).

Yasmeen (GB) (Woodman (USA): second in Longines Michael Seely Memorial Stakes, York, L.).

Zvalinska (FR) (Storm Cat (USA): second in P.Etalons Cauvinere Criterium de l'Ouest, Craon, L.).

Dark Sea (IRE) (Hamas (IRE): third in Prix de Suresnes, Maisons-Laffitte, L.).

Londres (USA) (Barathea (IRE): third in Prix Turenne, Saint-Cloud, L.).

Sizing Stars (GB) (Machiavellian (USA): third in Prix de l'Avre, Longchamp, L.).

The Sky Is Blazing (IRE) (Fantastic Light (USA): third in Betfred Oaks Trial Stakes, Lingfield Park, L.).

Varana (FR) (Sinndar (IRE): third in Prix de Bagatelle, Maisons-Laffitte, L.).