2017 STUD FEE: GBP 250,000
HORSE DAM'S SIRE WINS PLACES RUNS £ PRIZE RPR
 
Makfi Green Desert 4 0 6 584,723 128
Al Kazeem Darshaan 10 8 23 1,573,596 126
Postponed Dubai Destination 9 8 20 4,995,979 126
Monterosso Barathea 7 3 17 4,780,239 124
Night Of Thunder Galileo 4 4 11 872,361 124
Prince Bishop Prospect Bay 11 6 28 4,511,177 124
Time Test Dansili 6 6 14 634,486 124
Worthadd Rahy 9 4 19 698,790 123
New Bay Zamindar 5 3 11 1,523,281 122
Poet´s Voice Chief´s Crown 4 5 16 357,992 122
Afsare Fairy King 6 6 18 388,593 121
Dartmouth Galileo 8 5 19 683,298 121
Lucky Nine Green Desert 11 13 45 4,075,723 121
Akeed Mofeed Tiger Hill 5 2 15 2,223,504 120
Dubawi Gold Green Desert 5 4 20 438,717 120
Journey Montjeu 6 5 16 669,737 120
Aljamaaheer Rainbow Quest 3 10 19 304,834 119
Erupt Caerleon 5 2 17 908,479 119
Frontiersman Cape Cross 4 4 12 189,488 119
Hunter´s Light Barathea 12 5 27 916,953 119
Safety Check Royal Academy 10 6 25 638,712 119
Zarak Zamindar 4 4 13 986,469 119
Fox Hunt Sadler´s Wells 7 4 18 332,821 118
Mubtaahij Pennekamp 5 5 18 3,113,809 118
So Mi Dar Singspiel 4 1 7 169,556 118
Ahzeemah Entrepreneur 5 14 25 618,655 117
Bateel Chief´s Crown 7 2 12 341,462 117
Danadana Barathea 6 6 22 245,311 117
Dubawi Heights Suave Dancer 5 4 13 596,108 117
Sheikhzayedroad Highest Honor 11 15 42 1,107,353 117
Universal Giant´s Causeway 7 4 19 256,273 117
Arabian Queen Barathea 4 3 17 722,291 116
Gm Hopkins Lomitas 5 5 27 242,588 116
Gulf Of Naples Simon Du Desert 4 3 12 62,515 116
Gun Pit Ali-Royal 2 1 14 183,429 116
Hermival Persian Bold 1 5 8 134,749 116
Move Up Soviet Star 5 2 10 216,357 116
Red Dubawi Homme De Loi 5 10 43 258,937 116
Secret Admirer Secret Savings 2 12 23 879,894 116
Srikandi Hurricane Sky 4 2 9 1,132,669 116
Tiger Tees Gold Brose 5 3 25 539,734 116
Autocratic Storm Cat 3 2 11 79,821 115
Ball Of Muscle Gold Brose 1 10 19 278,071 115
Bawina Sadler´s Wells 5 1 13 212,483 115
Benbatl Selkirk 2 2 7 176,153 115
Coronet Darshaan 3 2 8 301,085 115
D´bai Green Desert 3 5 12 85,991 115
Dubday Daylami 8 5 17 960,008 115
Nezwaah Dansili 5 2 11 220,877 115
North America Yankee Victor 4 3 11 197,142 115

Details of horses trained outside GB and Ireland or born prior to 1986 may be incomplete. OR Rating is the latest published.

BEST PROGENY

Sire of 208 Stakes performers (92 Group winners, 51 Listed winners) -

Group 1 Winners

AKEED MOFEED (GB) (Tiger Hill (IRE): Longines Hong Kong Cup, Sha Tin, Gr.1, Platinum Stakes, Cork, L., BMW Hong Kong Derby, Sha Tin, L., The Centenary Vase, Sha Tin, L., second in Juddmonte Beresford Stakes, Curragh, Gr.2, Longines Jockey Club Cup, Sha Tin, Gr.2; sire).

AL KAZEEM (GB) (Darshaan: Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, Prince of Wales's Stakes, Ascot, Gr.1, Tattersalls Gold Cup (twice), Curragh, Gr.1, Qatar Bloodstock Jockey Club Stakes, Newmarket, Gr.2, Prix d'Harcourt, Longchamp, Gr.2, 188Bet Winter Hill Stakes, Windsor, Gr.3, bet365 Gordon Richards Stakes, Sandown Park, Gr.3, second in Qipco Champion Stakes, Ascot, Gr.1, Red Mills Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1, Prix Ganay, Longchamp, Gr.1, third in Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, second in Sportingbet.com Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, Dubai Duty Free Arc Trial, Newbury, Gr.3, Worthington's St Simon Stakes, Newbury, Gr.3; sire).

ALMANAAR (GB) (Bahhare (USA): Gulfstream Park Turf Handicap, Gulfstream Park, Gr.1, Prix Daphnis, Chantilly, Gr.3, Prix Paul de Moussac, Chantilly, Gr.3, Prix de Pontarme, Saint-Cloud, L., second in Ft. Lauderdale Stakes, Gulfstream Park, Gr.2, third in Prix de Suresnes, Maisons-Laffitte, L.).

ARABIAN QUEEN (IRE) (Barathea (IRE): Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, Qipco Duchess Of Cambridge Stakes, Newmarket, Gr.2, Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3, third in Qatar Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1, second in Charm Spirit Dahlia Stakes, Newmarket, Gr.2, third in EBF Stallions John Musker Stakes, Yarmouth, L.).

BATEEL (IRE) (Chief's Crown (USA): Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1, Haras Firmamento Prix de Pomone, Deauville, Gr.2, Betway Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, Tangent Furniture AHT Fred Archer Stakes, Newmarket, L., second in Prix de Barbeville, Chantilly, Gr.3, Betfred EBF Daisy Warwick Stakes, Goodwood, L.).

DUBAWI HEIGHTS (GB) (Suave Dancer (USA): Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1, Wilshire Handicap, Hollywood Park, Gr.3, second in Beverly D Stakes, Arlington International, Gr.1, third in Jaguar Cars Lowther Stakes, York, Gr.2).

ERUPT (IRE) (Caerleon (USA): Pattison Canadian International Stakes, Woodbine, Gr.1, Juddmonte Grand Prix de Paris, Longchamp, Gr.1, Prix du Lys Longines, Chantilly, Gr.3, Coupe des Trois Ans, Lyon-Parilly, L., second in Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1, third in Lucien Barriere Grand Prix de Deauville, Deauville, Gr.2).

HAPPY ARCHER (AUS) (Jeune (GB): Jonsson Workwear Garden Province Stakes, Greyville, Gr.1, The Durban Thekwini Stakes, Greyville, Gr.1, Gold Bracelet Stakes, Greyville, Gr.2, third in Jonsson Workwear Garden Province Stakes, Greyville, Gr.1, L Jaffee Empress Club Stakes (twice), Turffontein, Gr.1, second in Rising Sun Tibouchina Stakes, Clairwood, Gr.2, third in Defy Ipi Tombe Challenge, Turffontein, Gr.2, second in Starling Stakes, Turffontein, Gr.3).

HUNTER'S LIGHT (IRE) (Barathea (IRE): Premio Roma GBI Racing, Rome, Gr.1, Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Emirates Airline Jebel Hatta, Meydan, Gr.1, Tabloid Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2, Talk to Victor Rose of Lancaster Stakes, Haydock Park, Gr.3, Blue Square Churchill Stakes, Lingfield Park, L., Tanqueray Foundation Stakes, Goodwood, L., Totepool Glasgow Stakes, Hamilton Park, L., Int France Galop FRBC Anatolia Trophy, Veliefendi, L., Meydan Sobha Dubai Millennium Stakes, Meydan, L., third in Grosser Dallmayr Bayerisches Zuchtrennen, Munich, Gr.1, second in Qatar Prix Dollar, Longchamp, Gr.2, third in Betfair Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3, bet365 Gordon Stakes, Goodwood, Gr.3; sire).

JOURNEY (GB) (Montjeu (IRE): Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, 188bet.co.uk Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, British Stallion Studs EBF Upavon Stakes, Salisbury, L., Princess Royal EBF Nayef Stakes (twice), Newmarket, L., second in Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1, third in Betfred Middleton Stakes, York, Gr.2).

LEFT HAND (GB) (Singspiel (IRE): Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1, Prix de Psyche Morocco Cup by Sorec, Deauville, Gr.3, second in Prix de Diane Longines, Chantilly, Gr.1, third in Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1, Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1).

LUCKY NINE (IRE) (Green Desert (USA): Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Sha Tin, Gr.1, Kris Flyer International Sprint (twice), Kranji, Gr.1, Longines Jockey Club Sprint, Sha Tin, Gr.2, Chairman's Sprint Prize (twice), Sha Tin, L., Mercedes Benz Hong Kong Classic Mile, Sha Tin, L., National Day Cup, Sha Tin, L., Queen's Silver Jubilee Cup, Sha Tin, L., second in Sportingbet Manikato Stakes, Moonee Valley, Gr.1, The BMW Champions' Mile, Sha Tin, Gr.1, third in The BMW Champions' Mile, Sha Tin, Gr.1, Kris Flyer International Sprint, Kranji, Gr.1, Gulf News Dubai Golden Shaheen Stakes, Meydan, Gr.1, second in Centaur Stakes, Hanshin, JPN Gr.2, Chairman's Sprint Prize, Sha Tin, L., The Mercedes Benz Hong Kong Classic Cup, Sha Tin, L., The Sprint Cup, Sha Tin, L., third in Chairman's Sprint Prize, Sha Tin, L., Queen's Silver Jubilee Cup, Sha Tin, L.).

MAKFI (GB) (Green Desert (USA): stanjames.com 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1, P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3; sire).

MONTEROSSO (GB) (Barathea (IRE): Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, Emirates Air. Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2, third in Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1; sire).

MUBTAAHIJ (IRE) (Pennekamp (USA): Awesome Again Stakes, Santa Anita, Gr.1, The S & M Al Naboodah Group UAE Derby, Meydan, Gr.2, Emirates Skywards Al Bastakiya, Meydan, L., second in Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, Woodward Stakes, Saratoga, Gr.1, third in Suburban Handicap, Belmont Park, Gr.2, second in Al Tayer Motors UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3, Al Naboodah Sunwin Buses Curlin Handicap, Meydan, L.).

NEW BAY (GB) (Zamindar (USA): Prix du Jockey Club, Chantilly, Gr.1, Prix Guillaume d'Ornano-Logis St Germain, Deauville, Gr.2, Qatar Prix Niel, Longchamp, Gr.2, Prix Gontaut-Biron-Hong Kong Jockey Club, Deauville, Gr.3, second in Poule d'Essai des Poulains P.le Parisien, Longchamp, Gr.1, third in Qatar Prix de l'Arc de Triomphe, Longchamp, Gr.1; sire).

NEZWAAH (GB) (Dansili (GB): Pretty Polly Stakes, Curragh, Gr.1, Betfred TV EBF Hoppings Stakes, Newcastle, L., Tennent's Brit Studs EBF Rothesay Stakes, Ayr, L., second in EBF Stallions John Musker Stakes, Yarmouth, L., third in Haras de Bouquetot Fillies' Trial Stakes, Newbury, L.).

NIGHT OF THUNDER (IRE) (Galileo (IRE): Al Shaqab Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, Qipco 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1, Scott Dobson Memorial Doncaster Stakes, Doncaster, L., second in Qipco Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, St James's Palace Stakes, Ascot, Gr.1, third in Qatar Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1, second in AON Greenham Stakes, Newbury, Gr.3; sire).

POET'S VOICE (GB) (Chief's Crown (USA): Sony Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, DFS Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2, totesport.com Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, second in Emirates Airline Jebel Hatta, Meydan, Gr.2, third in Nayef Joel Stakes, Newmarket, Gr.2, second in totesport.com Sovereign Stakes, Salisbury, Gr.3, third in Watch Races on Racing UK Acomb Stakes, York, Gr.3; sire).

POSTPONED (IRE) (Dubai Destination (USA): Investec Queen Elizabeth Coronation Cup, Epsom Downs, Gr.1, Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, Longines Dubai Sheema Classic, Meydan, Gr.1, Neptune Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, Qatar Prix Foy, Longchamp, Gr.2, SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2, EBF Stallions Glasgow Stakes, Hamilton Park, L., third in Tattersalls Gold Cup, Curragh, Gr.1, Longines Dubai Sheema Classic, Meydan, Gr.1, second in SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2, third in Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2, second in bet365 Gordon Richards Stakes, Sandown Park, Gr.3, third in Novae Bloodstock Insurance Craven Stakes, Newmarket, Gr.3, Tercentenary Stakes, Ascot, Gr.3).

PRINCE BISHOP (IRE) (Prospect Bay (CAN): Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, Prix du Conseil de Paris, Longchamp, Gr.2, IPIC Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2, Totepool September Stakes, Kempton Park, Gr.3, Totescoop6 September Stakes, Kempton Park, Gr.3, Prix du Prince d'Orange, Longchamp, Gr.3, Betdaq Mobile Apps Floodlit Stakes, Kempton Park, L., second in Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, third in Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Emirates Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, second in IPIC Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2, third in Tabloid Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2).

RED DUBAWI (IRE) (Homme de Loi (IRE): Premio Vittorio di Capua, Milan, Gr.1, G.P.der VGH Versicherungen Meilen Trophy, Hannover, Gr.2, Badener Meile, Baden-Baden, Gr.3, Prix Pelleas, Compiegne, L., third in Grosser AudiQ7 Zentrums Meilen Trophy, Hannover, Gr.2, Grosser Preis der Dortmunder Wirtschaft, Dortmund, Gr.3, second in Prix de Boulogne, Longchamp, L., third in Cork Stakes, Cork, L., J. Sullivan Waterford Testimonial Stakes, Curragh, L., Midsummer Sprint Stakes, Cork, L., Woodlands Stakes, Naas, L., Grand Prix Anjou Bretagne, Nantes, L., Prix Ridgway, Chantilly, L.; sire).

SECRET ADMIRER (AUS) (Secret Savings (USA): Coolmore Stud Flight Stakes, Randwick, Gr.1, racingnetwork.com.au Epsom Handicap, Randwick, Gr.1, second in Coolmore Classic, Rosehill, Gr.1, third in Daily Telegraph George Ryder Stakes, Rosehill, Gr.1, Emirates Cantala Stakes (twice), Flemington, Gr.1, George Main Stakes, Randwick, Gr.1, Kirks Doomben Cup, Doomben, Gr.1, Myer Empire Rose Classic, Flemington, Gr.1, Tabcorp Queen Elizabeth Stakes, Randwick, Gr.1, second in Chelmsford Stakes, Warwick Farm, Gr.2, Pro Ride Warwick Stakes, Warwick Farm, Gr.2, Tattersalls Club Tramway Handicap, Warwick Farm, Gr.3, third in Mad Max Southern Cross Stakes, Rosehill, Gr.3, second in Villi's Bakery Toy Show Quality Handicap, Warwick Farm, L., third in McGrath Estate Reginald Allen Handicap, Randwick, L.).

SHAMAL WIND (AUS) (Machiavellian (USA): William Hill Oakleigh Plate, Caulfield, Gr.1, Gucci Icons of Heritage Red Roses Stakes, Flemington, L., Mal Seccull W J Adams Stakes, Sandown Hillside, L., Robert Taranto W J Adams Stakes, Caulfield, L., second in Perri Cutten Caulfield Sprint, Caulfield, Gr.2, third in Centrebet Yallambee Classic, Morphettville, Gr.2, Perri Cutten Caulfield Sprint, Caulfield, Gr.2, second in Ascend Sales Birthday Card Stakes, Rosehill, Gr.3, G H Mumm Begonia Belle Stakes, Flemington, Gr.3, third in G H Mumm Begonia Belle Stakes, Flemington, Gr.3, Sportingbet Final Northwood Plume Stakes, Caulfield, Gr.3, Sportingbet Sprint Series How Now Stakes, Caulfield, Gr.3).

SHEIKHZAYEDROAD (GB) (Highest Honor (FR): Northern Dancer Turf Stakes, Woodbine, Gr.1, Doncaster Cup, Doncaster, Gr.2, Qipco Brit. Champions Long Distance Cup, Ascot, Gr.2, Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, Skycargo Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, bet365.com Fred Archer Stakes, Newmarket, L., third in The Queen's 90th Birthday Ascot Gold Cup, Ascot, Gr.1, Pattison Canadian International Stakes, Woodbine, Gr.1, second in SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2, third in Doncaster Cup Stakes, Doncaster, Gr.2, Qatar Goodwood Cup, Goodwood, Gr.2, Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.2, second in CantorFitzgerald Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3, third in Coutts Glorious Stakes, Goodwood, Gr.3, Al Naboodah Buses Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, second in Wolferton Handicap, Ascot, L., third in Betfair Stand Cup, Chester, L.).

SOBETSU (GB) (Darshaan: The Gurkha Coolmore Prix Saint-Alary, Deauville, Gr.1, Shadwell Prix de la Nonette, Deauville, Gr.2, third in Qatar Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1).

SRIKANDI (AUS) (Hurricane Sky (AUS): AAMI Stradbroke Handicap, Doomben, Gr.1, Sky Racing Tattersall's Tiara, Gold Coast, Gr.1, SMEG Victory Stakes, Gold Coast, Gr.2, Glenlogan Park Moreton Stakes, Doomben, Gr.3, Designline Graphics Juanmo Stakes, Doomben, L., Turangga Farm Silk Stocking, Gold Coast, L., second in William Hill Manikato Stakes, Moonee Valley, Gr.1, third in AAMI Stradbroke Handicap, Eagle Farm, Gr.1).

TIGER TEES (NZ) (Gold Brose (AUS): bloodstock.com.au The Galaxy, Rosehill, Gr.1, Pro-Ride Warwick Stakes, Randwick, Gr.2, Aurie's Star Handicap, Flemington, Gr.3, Concorde Stakes, Warwick Farm, Gr.3, Darley Brisbane Race Club Sprint, Doomben, Gr.3, Tabcorp Hall Mark Stakes, Randwick, L., Teac Falvelon Quality Handicap, Eagle Farm, L., third in Schweppes All Aged Stakes, Randwick, Gr.1, second in Tatt's Club Tramway Stakes, Randwick, Gr.2, third in Yellowglen Linlithgow Stakes, Flemington, Gr.2).

WALDPARK (GER) (Acatenango (GER): Idee Deutsches Derby, Hamburg, Gr.1, Iffezheimer Derby-Trial, Baden-Baden, L., second in G. P. der Badischen Unternehmer Rennen, Baden-Baden, Gr.2, Idee Hansa Preis, Hamburg, Gr.2, P. von Dahlwitz - Bahsig Bahn-Signalbau, Berlin-Hoppegarten, L., Saurens Dachfonds Grand Prix-Aufgalopp, Cologne, L., Veuve Clicquot Cup, Baden-Baden, L.; sire).

WILD ILLUSION (GB) (Monsun (GER): Total Prix Marcel Boussac, Chantilly, Gr.1, third in Prix d'Aumale, Chantilly, Gr.3).

WILLOW MAGIC (AUS) (Tierce (AUS): The South African Nursery, Turffontein, Gr.1, Investec Dingaans, Turffontein, Gr.2, second in Rising Sun Gold Challenge, Greyville, Gr.1, Tsogo Sun Gold Medallion, Scottsville, Gr.1, third in Premier's Champion Stakes, Greyville, Gr.1, Post Merchants Handicap, Greyville, Gr.2, second in Graham Beck Stakes, Turffontein, Gr.3, third in Tommy Hotspur Handicap, Turffontein, Gr.3).

WUHEIDA (GB) (Singspiel (IRE): Total Prix Marcel Boussac, Chantilly, Gr.1, second in Tattersalls Falmouth Stakes, Newmarket, Gr.1, third in Henkel Preis der Diana -German Oaks, Dusseldorf, Gr.1).

ZARAK (FR) (Zamindar (USA): Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1, Wheels Dubai Millennium Stakes, Meydan, Gr.3, second in Prix Ganay, Saint-Cloud, Gr.1, Prix du Jockey Club, Chantilly, Gr.1, Prix Guillaume d'Ornano-Logis St Germain, Deauville, Gr.2, third in Qatar Prix Dollar, Chantilly, Gr.2).

Group 2 Winners

AFSARE (GB) (Fairy King (USA): Betfair Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, totepool.com Sovereign Stakes, Salisbury, Gr.3, Ambant Gala Stakes, Sandown Park, L., Hampton Court Stakes, Ascot, L., second in P.Presidente della Repubblica GBI Racing, Rome, Gr.1, Arlington Million Stakes, Arlington Int., Gr.1, Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, Ambant Gala Stakes, Sandown Park, L., Timeform Betfair Fred Archer Stakes, Newmarket, L.).

AHZEEMAH (IRE) (Entrepreneur (GB): Weatherbys Insurance Lonsdale Cup, York, Gr.2, Estrela Energia Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, second in Gain Irish St Leger, Curragh, Gr.1, Artemis Goodwood Cup (twice), Goodwood, Gr.2, Boylesports Princess of Wales's Stakes, Newmarket, Gr.2, third in Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.2, second in Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.3).

AL THAKHIRA (GB) (Green Desert (USA): Vision.ae Rockfel Stakes, Newmarket, Gr.2, Totepool EBF Stallions October Stakes, Ascot, L., second in Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3, third in Japan Racing Association Sceptre Stakes, Doncaster, Gr.3, Ladbrokes Lady Wulfruna Stakes, Wolverhampton, L.).

ALJAMAAHEER (IRE) (Rainbow Quest (USA): F.Cowley MBE Memorial Summer Mile Stakes, Ascot, Gr.2, poptelecom.co.uk King Charles II Stakes, Newmarket, L., second in Queen Anne Stakes, Ascot, Gr.1, third in Diamond Jubilee Stakes, Ascot, Gr.1, JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, second in OLBG Park Stakes, Doncaster, Gr.2, third in Betfair Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, Gr.3, Jersey Stakes, Ascot, Gr.3, RSA Thoroughbred Stakes, Goodwood, Gr.3, second in EBF Kg.Richard III Leicestershire Stakes, Leicester, L., Totepool EBF King Richard III Stakes, Leicester, L.; sire).

ARABIAN GOLD (AUS) (Vettori (IRE): XXXX Gold The Roses Stakes, Doomben, Gr.2, Johnnie Walker Frank Packer Plate, Randwick, Gr.3, P J'S Irish Pub Golden Pendant, Rosehill, Gr.3, TAB Adrian Knox Stakes, Randwick, Gr.3, New Zealand Bloodstock Ethereal Stakes, Caulfield, L., second in Treasury Casino & Hotel Queensland Oaks, Eagle Farm, Gr.1, Coolmore Tea Rose Stakes, Randwick, Gr.2).

BALL OF MUSCLE (AUS) (Gold Brose (AUS): Magic Millions QTC Cup, Doomben, Gr.2, Takeover Target Pacesetter Stakes, Gosford, L., second in City Jeep A J Moir Stakes, Moonee Valley, Gr.1, Bowermans Furniture The Shorts, Randwick, Gr.2, Bowermans Furniture The Shorts Handicap (twice), Randwick, Gr.2, SMEG Victory Stakes, Gold Coast, Gr.2, third in Dilmah Teas Caulfield Sprint, Caulfield, Gr.2, Expressway Stakes, Rosehill, Gr.2, Concorde Stakes, Randwick, Gr.3, second in Canterbury Classic, Canterbury Park, L., third in Sydney City Tattersalls Lightning Stakes, Randwick, L., Takeover Target Pacesetter Stakes, Gosford, L.).

BAWINA (IRE) (Sadler's Wells (USA): Prix du Muguet, Saint-Cloud, Gr.2, Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3, Prix de Bagatelle, Maisons-Laffitte, L., third in Prix Rothschild, Deauville, Gr.1).

CATKINS (AUS) (Catbird (AUS): Ascend Sales Emancipation Stakes (twice), Rosehill, Gr.2, Blackwoods Sidchrome Millie Fox Stakes, Rosehill, Gr.2, New South Wales TB Breeders' Classic (twice), Rosehill, Gr.2, Eliza Park International Tesio Stakes, Moonee Valley, Gr.3, Irresistible Pools Sheraco Stakes, Rosehill, Gr.3, Sheraco Stakes, Rosehill, Gr.3, Sportingbet How Now Sprint Stakes, Caulfield, Gr.3, Wiggle Stakes, Warwick Farm, Gr.3, Canterbury BMW P J Bell Stakes, Canterbury, L., Xirrus Fireball Quality Handicap, Rosehill, L., second in Canterbury Stakes, Randwick, Gr.1, Cellarbrations Queen of the Turf Stakes, Randwick, Gr.1, Myer Empire Rose Classic, Flemington, Gr.1, third in Coolmore Classic, Rosehill, Gr.1, Myer Empire Rose Classic, Flemington, Gr.1, second in Best Security Dane Ripper Stakes, Doomben, Gr.2, Let's Elope Milady Stakes, Flemington, Gr.2, third in Blazer Rose of Kingston Stakes, Flemington, Gr.2, Schweppes Tristarc Stakes, Caulfield, Gr.2, second in P J'S Irish Pub Golden Pendant, Rosehill, Gr.3, Sharp James H B Carr Stakes, Randwick, L.).

CORONET (GB) (Darshaan: Ribblesdale Stakes, Ascot, Gr.2, Godolphin Zetland Stakes, Newmarket, L., second in Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, third in The Gurkha Coolmore Prix Saint-Alary, Deauville, Gr.1).

DARTMOUTH (GB) (Galileo (IRE): Betway Yorkshire Cup, York, Gr.2, Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2, Betfred John Porter Stakes, Chelmsford City, Gr.3, Boodles Diamond Ormonde Stakes, Chester, Gr.3, second in Pattison Canadian International Stakes, Woodbine, Gr.1, third in King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, second in Weatherbys Hamilton Lonsdale Cup Stakes, York, Gr.2, Dubai Duty Free Legacy Cup Arc Trial, Newbury, Gr.3, third in 32Red Floodlit Stakes, Kempton Park, L.).

DUBAWI GOLD (GB) (Green Desert (USA): Betfair Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, Sportingbet Supports Heros Spring Cup, Lingfield Park, L., freebetting.co.uk Int. Trial Stakes, Lingfield Park, L., second in Abu Dhabi Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1, Qipco 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1, third in JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, second in Investec Woodcote Stakes, Epsom Downs, L.).

ELECTRELANE (GB) (Imperial Ballet (IRE): Freunde/Forderer German 1000 Guineas, Dusseldorf, Gr.2, third in Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3, second in Equinity Garmin Michael Seely Mem.Stakes, York, L.).

IRISH FIELD (IRE) (Hernando (FR): Prix Robert Papin, Maisons-Laffitte, Gr.2, second in Prix du Bois, Chantilly, Gr.3).

MOVE UP (GB) (Soviet Star (USA): International Bosphorus Cup, Veliefendi, Gr.2, Gigaset Cumberland Lodge Stakes, Ascot, Gr.3, third in Dubai Zetland Stakes, Newmarket, L.).

PRINCIPE ADEPTO (USA) (Giant's Causeway (USA): Premio Carlo Vittadini, Milan, Gr.2, Premio Signorino Mem. A Lancellotti, Rome, L., third in Premio Carlo Vittadini, Milan, Gr.2, Premio Signorino - Memorial A Lancelotti, Rome, L.; sire).

QUIDURA (GB) (Acatenango (GER): Canadian Stakes, Woodbine, Gr.2, Pin Oak Valley View Stakes, Keeneland, Gr.3, second in Diana Stakes, Saratoga, Gr.1, third in Coolmore Jenny Wiley Stakes, Keeneland, Gr.1, second in NYRA Bets New York Stakes, Belmont Park, Gr.2).

SAFETY CHECK (IRE) (Royal Academy (USA): Al Naboodah Construction Zabeel Mile (twice), Meydan, Gr.2, Gulf News Al Fahidi Fort Stakes, Meydan, Gr.2, Meydan Sobha Al Fahidi Fort Stakes, Meydan, Gr.2, third in Qatar Lennox Stakes, Goodwood, Gr.2, second in EBF Stallions Tote Silver Tankard Stakes, Pontefract, L.).

SAND VIXEN (GB) (Petong: Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, Bathwick Tyres St Hugh's Stakes, Newbury, L., third in Abu Dhabi Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3).

SHAMREEN (IRE) (Bahri (USA): Moyglare Jewels Blandford Stakes (twice), Curragh, Gr.2, Qatar Airways Royal Whip Stakes, Curragh, Gr.3, second in coral.ie Munster Oaks Stakes, Cork, Gr.3).

TIME TEST (GB) (Dansili (GB): Shadwell Joel Stakes, Newmarket, Gr.2, Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, Betvictor Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3, Tercentenary Stakes, Ascot, Gr.3, second in Fourstardave Handicap, Saratoga, Gr.1, Woodford Reserve Manhattan Stakes, Belmont Park, Gr.1, third in Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, second in Fort Marcy Stakes, Belmont Park, Gr.3).

UNIVERSAL (IRE) (Giant's Causeway (USA): Boylesports Princess of Wales's Stakes, Newmarket, Gr.2, Qatar Bloodstock Jockey Club Stakes, Newmarket, Gr.2, Dubai Duty Free John Porter Stakes, Newbury, Gr.3, third in Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2; sire).

WORTHADD (IRE) (Rahy (USA): Derby Italiano Better, Rome, Gr.2, Premio Carlo Vittadini, Milan, Gr.2, Premio Ribot - Tris Internazionale, Rome, Gr.2, Badener Meile mit der Superdreierwette, Baden-Baden, Gr.3, Premio Parioli (2000 Guineas), Rome, Gr.3, Premio Gardone, Milan, L., second in JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, third in Premio Vittorio di Capua - C. Int, Milan, Gr.1, second in G.P. Audi Zentrum Hannover Meilen Trophy, Hannover, Gr.2; sire).

Group 3 Winners

AMAZONA (GER) (Monsun (GER): G.P. Rondo Food Niederrhein Pokal, Krefeld, Gr.3, SolarWorld Grand Prix-Aufgalopp, Cologne, L., third in Kolner Stutenpreis - Gestuts Winterhauch, Cologne, L.).

AMBER ORCHID (AUS) (Hennessy (USA): Jacaranda Handicap, Turffontein, Gr.3, third in Gerald Rosenberg Stakes, Turffontein, Gr.2).

ANNA NERIUM (GB) (Old Vic: BathwickTyres Dick Poole Stakes, Salisbury, Gr.3).

ANNA SALAI (USA) (Caerleon (USA): Prix de la Grotte, Longchamp, Gr.3, second in Etihad Airways Irish 1000 Guineas, Curragh, Gr.1, totepool EBF Conqueror Stakes, Goodwood, L.).

ASTROPHYSICAL JET (GB) (Rainbow Quest (USA): Dubai Airport World Trophy, Newbury, Gr.3, Goffs Flying Five Stakes, Curragh, Gr.3, third in Audi King George Stakes, Goodwood, Gr.2, Laundry Cottage Firth of Clyde Stakes, Ayr, Gr.3, second in Betfred Cecil Frail Stakes, Haydock Park, L.).

AUTOCRATIC (GB) (Storm Cat (USA): Matchbook Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3).

BEAN FEASA (GB) (Danehill (USA): Derrinstown Stud 1000 Guineas Trial, Leopardstown, Gr.3).

BENBATL (GB) (Selkirk (USA): Hampton Court Stakes, Ascot, Gr.3, second in Betfred Dante Stakes, York, Gr.2, third in bet365 Craven Stakes, Newmarket, Gr.3).

CELLARMASTER (NZ) (Sound Reason (CAN): Eclipse Stakes, Ellerslie, Gr.3, Wentwood Grange Star Way 1000 Stakes, Te Rapa, L., second in Diamond Ellerslie Sires' Produce Stakes, Ellerslie, Gr.1, Ford Manawatu Sires' Produce Stakes, Awapuni, Gr.1, Wakefield Challenge Stakes, Trentham, Gr.2, Higgins Manawatu Challenge Stakes, Awapuni, Gr.3, third in Waikato Stud Taranaki Classic, Pukekura Raceway, Gr.3, second in Tattsbet Thomas Lyons Stakes, Hobart, L., tattsbet.com. Premium Stakes, Launceston, L., third in H S Dyke Wanganui Guineas, Wanganui, L.).

DANADANA (IRE) (Barathea (IRE): Stella Artois Huxley Stakes, Chester, Gr.3, Int France Galop FRBC Anatolia Trophy, Veliefendi, L., second in Sky Bet Strensall Stakes, York, Gr.3, third in Betfair Huxley Stakes, Chester, Gr.3, second in R H Hall Foundation Stakes, Goodwood, L., third in Int France Galop FRBC Anatolia Trophy, Veliefendi, L.).

DUBDAY (GB) (Daylami (IRE): Betfred Glorious Stakes, Goodwood, Gr.3, His Highness The Emir's Trophy (twice), Al Rayyan, L., Qatar Derby, Al Rayyan, L., Qatar Gold Heir Apparent Trophy, Al Rayyan, L., Qatar Gold Trophy, Al Rayyan, L., third in Preis von Europa, Cologne, Gr.1, second in Grosser Preis des Audi Zentrums Hannover, Hannover, Gr.3, Al Rayyan Aston Park Stakes, Newbury, L., Marshall Maserati Fred Archer Stakes, Newmarket, L.).

FITFUL SKIES (IRE) (Northern Dancer: G. P. von German Tote Herbst Stutenpreis, Hannover, Gr.3, second in E P Taylor Stakes, Woodbine, Gr.1, T. von Zastrow Stutenpreis, Baden-Baden, Gr.3, Prix La Moskowa, Chantilly, L., Prix Urban Sea, Le Lion D'Angers, L.).

FOX HUNT (IRE) (Sadler's Wells (USA): Grosser Preis Von DSW21 St Leger, Dortmund, Gr.3, Attijari Al Islami Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, second in John Smith's Silver Cup Handicap, York, L.).

GHAIYYATH (IRE) (Galileo (IRE): Godolphin Autumn Stakes, Newmarket, Gr.3).

GLORIOUS JOURNEY (GB) (Dansili (GB): Prix La Rochette, Saint-Cloud, Gr.3).

INTIMATE MOMENT (NZ) (Gold Brose (AUS): Percy Sykes Tribute Epona Stakes, Rosehill, Gr.3, third in Aspiration Quality Handicap, Randwick, Gr.3).

JUNGLE EDGE (AUS) (Carnegie (IRE): E-Group Security Star Kingdom Stakes, Rosehill, Gr.3, Taxibox Brisbane Race Club Sprint, Doomben, Gr.3, second in Darley Kingsford-Smith BTC Cup, Eagle Farm, Gr.1, third in Nathan's Famous Hotdogs The Galaxy, Rosehill, Gr.1, Schweppes All Aged Stakes, Randwick, Gr.1, second in Lister Regal Roller Stakes, Caulfield, L.).

KAPITALE (GER) (Winged Love (IRE): Kolner Herbst-Stutenpreis, Cologne, Gr.3, third in Premio Lydia Tesio Tris Int - Longines, Rome, Gr.1).

KHOR SHEED (GB) (Manila (USA): Premio Sergio Cumani, Milan, Gr.3, Colliers Int. Services Eternal Stakes, Warwick, L., totesport.com Empress Stakes, Newmarket, L., third in germantb.com Sweet Solera Stakes, Newmarket, Gr.3, second in Weatherbys B'stock Ins Kilvington Stakes, Nottingham, L.).

KITESURF (GB) (Danehill Dancer (IRE): Prix de Royaumont, Chantilly, Gr.3, third in Qatar Prix de Royallieu, Chantilly, Gr.2, second in Prix de la Seine, Chantilly, L.).

KIYOSHI (GB) (Sri Pekan (USA): Albany Stakes, Ascot, Gr.3, Japan Racing Association Sceptre Stakes, Doncaster, Gr.3, third in Connollys Red Mills Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Moyglare Stud Stakes, Curragh, Gr.1, 888sport Summer Stakes, York, Gr.3, second in Woodcote Stud EBF Valiant Stakes, Ascot, L.).

LADY OF HARRODS (AUS) (Strategic (AUS): H D F McNeil Stakes, Caulfield, Gr.3, Schweppes 1000 Gns Tranquil Star Prelude, Caulfield, Gr.3).

LAUGH ALOUD (GB) (Singspiel (IRE): Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3, Betfred Conqueror Stakes, Goodwood, L., Muhaarar Rosemary Stakes, Newmarket, L.).

MAJESTIC DUBAWI (GB) (Singspiel (IRE): Laundry Cottage Firth of Clyde Stakes, Ayr, Gr.3).

MICKDAAM (IRE) (Be My Guest (USA): MBNA Chester Vase, Chester, Gr.3, Emirates Al Bastakiya, Meydan, L., second in Dubal UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3).

MURAAQABA (GB) (Zafonic (USA): germantb.com Sweet Solera Stakes, Newmarket, Gr.3, second in John Smith's May Hill Stakes, Doncaster, Gr.2).

NARNIYN (IRE) (Alhaarth (IRE): La Coupe, Longchamp, Gr.3, Prix de Flore, Saint-Cloud, Gr.3, Prix Charles Laffitte, Chantilly, L., second in Markel Insurance Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1, third in Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1).

NAUSICA TIME (GER) (Daylami (IRE): Preis der Sparkassen Finanzgruppe, Baden-Baden, Gr.3, Grosser Campanologist Neue Bult Cup, Hannover, L., J J Darboven Grosser Dresden Herbstpreis, Dresden, L., third in Almased Cup Hamburg Trophy, Hamburg, Gr.3, second in BET3000 Grand Prix-Aufgalopp, Cologne, L.).

NORTH AMERICA (GB) (Yankee Victor (USA): Meydan One Mall Firebreak Stakes, Meydan, Gr.3).

PERFECT TRIBUTE (GB) (Invincible Spirit (IRE): Totesport Chartwell Stakes, Lingfield Park, Gr.3, Cleanevent Pavilion Stakes, Ascot, L., third in Abu Dhabi Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3).

PIPING ROCK (GB) (Old Vic: Worthington's Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3).

POWDER SNOW (USA) (Sadler's Wells (USA): Prix Fille de l'Air, Toulouse, Gr.3, Kolner Stutenpreis - Gestuts Winterhauch, Cologne, L., second in Coolmore Stud Baden-Baden Cup, Baden-Baden, L.).

RASEED (GB) (Fantastic Light (USA): Prix Noailles, Chantilly, Gr.3).

SO MI DAR (GB) (Singspiel (IRE): Tattersalls Musidora Stakes, York, Gr.3, EBF Stallions John Musker Stakes, Yarmouth, L., third in Prix de l'Opera Longines, Chantilly, Gr.1).

SPLIT TROIS (FR) (Zafonic (USA): Prix Eclipse, Maisons-Laffitte, Gr.3, third in Prix de Saint-Georges, Longchamp, Gr.3, second in Prix Francois Boutin, Deauville, L.).

TANAZA (IRE) (Dalakhani (IRE): Coolmore Stud Fairy Bridge Stakes, Tipperary, Gr.3, Turkey Jockey Club Silver Flash Stakes, Leopardstown, Gr.3).

WANNABE YOURS (IRE) (Grand Lodge (USA): Bonhams Thoroughbred Stakes, Goodwood, Gr.3, second in Front Events Foundation Stakes, Goodwood, L.).

Listed Winners

AKEED CHAMPION (GB) (Kaldoun (FR): HH The President Cup, Abu Dhabi, L.).

AME BLEUE (GB) (Danehill (USA): Prix de la Calonne-Fonds Euro. L'Elevage, Deauville, L., second in Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1, La Coupe de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.3, third in Prix de Royaumont - RMC, Chantilly, Gr.3, Prix de Thiberville, Longchamp, L.).

AQUILA D'ORIENTE (ITY) (Alzao (USA): Criterium Aretuseo, Siracusa, L., third in Premio Mario Incisa della Rocchetta, Milan, Gr.3, Criterium Femminile, Rome, L.).

BEST OF TIMES (GB) (Rahy (USA): Harbour Watch Newmarket Stakes, Newmarket, L., second in Casco EBF Stallions Cocked Hat Stakes, Goodwood, L.).

BIPPO NO BUNGUS (AUS) (Quest For Fame: Starstruck Classic, Ascot, L., second in Sky Racing Western Australian Guineas, Ascot, Gr.2, Sportingbet Sunline Stakes, Moonee Valley, Gr.2, Skyy Vodka Champion Fillies Stakes, Ascot, Gr.3, third in Schweppervescence Matron Stakes, Flemington, Gr.3, second in Farnley Stakes, Belmont, L., third in Ascend Sales La Trice Classic, Ascot, L., Tabtouch Hannan's Handicap, Kalgoorlie, L., XXXX Gold Northam Cup, Northam, L.).

BLANCHE DUBAWI (IRE) (Diktat (GB): EBF Bahamian Bounty Boadicea Stakes, Newmarket, L., third in Betfred Starlit Stakes, Goodwood, L.).

BOSS LANE (AUS) (Danehill Dancer (IRE): Aristocrat Brian Crowley Stakes, Randwick, L., third in Hyland Race Colours Challenge Stakes, Randwick, Gr.2, second in Sky Central Show County Quality Handicap, Randwick, Gr.3, third in Green Options Razor Sharp Handicap, Randwick, L., Xirrus Fireball Quality Handicap, Randwick, L.).

CALARE (IRE) (Storm Cat (USA): Staffordstown Stud Silken Glider Stakes, Curragh, L., second in Longines EBF Star Stakes, Sandown Park, L., Prix Six Perfections, Deauville, L.).

CRYSTAL RIVER (GB) (Singspiel (IRE): P. Casimir Delamarre-Europ. de L'Elevage, Chantilly, L.).

CRYSTAL ZVEZDA (GB) (Mark of Esteem (IRE): Haras de Bouquetot Fillies' Trial Stakes, Newbury, L., second in British Stallion Studs EBF Lyric Stakes, York, L., Dubai Pride Stakes, Newmarket, L.).

D'BAI (IRE) (Green Desert (USA): EBF Stallions Totesport Silver Tankard, Pontefract, L., third in At the Races Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2, second in Prix de Pontarme, Saint-Cloud, L., third in Robinson's Merc. Sir Henry Cecil Stakes, Newmarket, L., Prix Millkom, Bordeaux Le Bouscat, L.).

DANCING SANDS (IRE) (Danzig (USA): Gestuts Winterhauch Kolner Stutenpreis, Cologne, L., third in Premio Ribot, Rome, Gr.2, Prix Imprudence, Maisons-Laffitte, Gr.3, International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3, second in Prix Ronde de Nuit, Chantilly, L.).

DEALBATA (IRE) (Halling (USA): Prix Solitude, Saint-Cloud, L., Mohegan Sky Stakes, Belmont Park, L., second in Noble Damsel Stakes, Belmont Park, Gr.3, De La Rose Stakes, Saratoga, L.).

DEUCE AGAIN (GB) (Unfuwain (USA): Tote EBF B.Hills Further Flight Stakes, Nottingham, L., third in Boodles Diamond Ormonde Stakes, Chester, Gr.3).

DIPLOMA (GB) (Montjeu (IRE): British Stallion Studs EBF Lyric Stakes, York, L.).

DISCURSUS (GB) (Street Cry (IRE): Grosser Preis Metallbau Burckhardt GMBH, Hannover, L.).

DUBASE (GB) (Bahri (USA): 150 Ans de Deauville Gd Hcp de Deauville, Deauville, L.).

DUBAWI GOLD (AUS) (Export Price (FR): Adelaide Galvanising Christmas Handicap, Morphettville, L.).

EASTERN PRINCE (AUS) (Marauding (NZ): Nu Turf Queensland Day Stakes, Doomben, L.).

FAIR DUBAWI (IRE) (Nashwan (USA): Premio Seregno, Milan, L.).

FORT KNOX (GB) (Green Desert (USA): Leopardstown 2000 Guineas Trial Stakes, Leopardstown, L., third in Coolmore Stud Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3).

FRANKENSTEIN (GB) (Nordance (USA): Coppa d'Ora di Milano, Milan, L., Premio Conte Felice Scheibler, Rome, L., Premio Regione Toscana - Defi du Galop, Pisa, L., second in Premio Carlo d'Alessio, Rome, Gr.3, third in Premio Ambrosiano, Milan, Gr.3, Premio Carlo d'Alessio (twice), Rome, Gr.3, second in Gran Premio d'Italia C Naz, Milan, L., third in Premio Emanuele Filiberto, Milan, L.).

FRONTIERSMAN (GB) (Cape Cross (IRE): Mukhadram Godolphin Stakes, Newmarket, L., second in Investec Coronation Cup, Epsom Downs, Gr.1, Arqana Princess of Wales's Stakes, Newmarket, Gr.2, third in Betfred Geoffrey Freer Stakes, Newbury, Gr.3).

GM HOPKINS (GB) (Lomitas (GB): Stratford Place Stud Paradise Stakes, Ascot, L., third in Ambant Gala Stakes, Sandown Park, L.).

GOLDEN MILLENNIUM (AUS) (Eagle Eyed (USA): Cargo Bar Keith Mackay Quality Handicap, Randwick, L.).

HANDASSA (GB) (Diktat (GB): Irish Stallion Farms EBF Garnet Stakes, Naas, L.).

HEARTILY (IRE) (Daylami (IRE): G. P. Jungheinrich Gabelstapler Neue Cup, Hannover, L., second in T von Zastrow Stutenpreis, Baden-Baden, Gr.3, third in Prix Fille de l'Air, Toulouse, Gr.3, Prix Frederic de Lagrange, Vichy, L.).

INTIMATION (GB) (Pivotal (GB): Clodovil EBF Garnet Stakes, Naas, L., second in Snow Fairy Stakes, Curragh, Gr.3, third in D. C. Lavarack & Lanwades Stud Stakes, Gowran Park, Gr.3, second in Betfred Conqueror Stakes, Goodwood, L.).

JOAILLIERE (IRE) (Linamix (FR): German Owners' & Breeders' Sprint Trophy, Dortmund, L., second in Coolmore Stud Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3, third in Big Bad Bob Gladness Stakes, Curragh, Gr.3, Lodge Park EBF Park Express Stakes, Curragh, Gr.3).

KATAWI (GB) (Mountain Cat (USA): Scottish Sun EBF Land O'Burns Stakes, Ayr, L.).

LADY OF DUBAI (GB) (Montjeu (IRE): Bibendum Height of Fashion Stakes, Goodwood, L., third in Investec Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1, second in EBF Stallions Montrose Stakes, Newmarket, L.).

MANGIAPREGAAMA (ITY) (Cape Cross (IRE): Premio Seregno, Milan, L., third in Premio Mario Incisa della Rocchetta, Milan, Gr.3).

MURIOI (IND) (Fantastic Light (USA): Nanoli Stud Juvenile Million, Bangalore, L., Poonawalla Breeders' Multi-Million, Mumbai, L., Ramniwas Ramnarain Ruia Gold Cup, Mumbai, L., The Deltin Casinos Indian 2000 Guineas, Mumbai, L.).

NOVA STEP (GB) (Nureyev (USA): Prix Ronde de Nuit, Deauville, L., The Baileys Criterium de l'Ouest, Craon, L., third in Prix des Reservoirs-Haras d'Etreham, Deauville, Gr.3).

PABOUCHE (IRE) (High Chaparral (IRE): Grosser Preis Metallbau Burckhardt GMBH, Hannover, L.).

PRINCE GAGARIN (IRE) (Sadler's Wells (USA): Tote EBF Stallions Silver Tankard Stakes, Pontefract, L., third in Airlie Stud Gallinule Stakes, Curragh, Gr.3, second in EBF Stallions Glasgow Stakes, Hamilton Park, L., third in Betfair Dee Stakes, Chester, L.).

QUANZHOU (FR) (Monsun (GER): Grand Prix du Nord, Le Croise-Laroche, L., second in Prix Volterra, Saint-Cloud, L., third in Prix Le Fabuleux, Maisons-Laffitte, L.).

RAPHINAE (GB) (Alzao (USA): BHF-Bank Kolner Herbst Preis, Cologne, L., third in Prix Isola Bella, Chantilly, L.).

RARE RHYTHM (GB) (Singspiel (IRE): John Smith's Silver Cup Stakes, York, L.).

ROSE DE PIERRE (IRE) (Danehill (USA): Heritage Stakes, Leopardstown, L., Platinum Stakes, Cork, L., second in Canford Cliffs Irish EBF Athasi Stakes, Naas, Gr.3, Clodovil EBF Garnet Stakes, Naas, L., Platinum Stakes, Cork, L.).

ROYAL ISLAND (AUS) (Umatilla (NZ): Midfield Group Wangoom Handicap, Warrnambool, L., second in Midfield Group Wangoom Handicap, Warrnambool, L.).

SARINDA (GB) (Vettori (IRE): GP Landschaftlichen Brandkasse Neue Cup, Hannover, L., second in Iffezheimer Diana-Trial, Baden-Baden, L.).

SKIFFLE (GB) (King's Best (USA): Veolia Height of Fashion Stakes, Goodwood, L., third in Snow Fairy Dance Design Stakes, Curragh, Gr.3).

SOORAAH (GB) (Persian Bold: Woodcote Stud EBF Halling Valiant Stakes, Ascot, L., second in Normandie Stud EBF Fleur de Lys Stakes, Lingfield Park, L., third in Betfred Mobile Sports Snowdrop Stakes, Kempton Park, L.).

SURREY STAR (IRE) (Fantastic Light (USA): La Puente Stakes, Santa Anita, L., second in Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3, third in A. Catchpole Celebration Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3, Generous Stakes, Hollywood Park, Gr.3, Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L., second in Tsunami Slew Stakes, Hollywood Park).

THE BLUE EYE (GB) (Cherokee Run (USA): Longines His Highness The Emir's Trophy, Al Rayyan, L., Qatar Gold Trophy, Al Rayyan, L.).

TITUS MILLS (IRE) (A P Indy (USA): Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L.).

WILD BUD (USA) (Danehill Dancer (IRE): Bayerischer Sprint Cup, Munich, L.).

WOLF COUNTRY (GB) (Black Sam Bellamy (IRE): Prix de l'Avre, Saint-Cloud, L.).

ZUBBAYA (AUS) (Green Desert (USA): Arrow Training Services Alexandra Stakes, Moonee Valley, L.).

CROWLEY'S LAW (GB) (Slip Anchor: River Memories Stakes, Woodbine, second in First Lady Stakes, Keeneland, Gr.1, Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3, International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3, third in Noble Damsel Stakes, Belmont Park, Gr.3, second in Betfred Brit.Studs EBF Conqueror Stakes, Goodwood, L., Ilse/Heinz Ramm Stiftung Weidenspescher, Cologne, L., third in Betfred EBF Stallions Dick Hern Stakes, Haydock Park, L., The Coral Distaff, Sandown Park, L.).

Group Placed

Gun Pit (AUS) (Ali-Royal (IRE): second in Emirates Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1).

Havane Smoker (GB) (Rahy (USA): second in Poule d'Essai des Poulains, Longchamp, Gr.1, Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix des Chenes, Longchamp, Gr.3).

Hermival (IRE) (Persian Bold: second in St James's Palace Stakes, Ascot, Gr.1, third in Qipco 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1, Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3; sire).

Henry Clay (GB) (Grand Lodge (USA): third in Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1).

Irish History (IRE) (Sadler's Wells (USA): third in Coronation Stakes, Ascot, Gr.1).

Forge (GB) (Green Desert (USA): second in Bernard Baruch Handicap, Saratoga, Gr.2, Bonhams Thoroughbred Stakes, Goodwood, Gr.3, third in Jersey Stakes, Ascot, Gr.3, Heron Stakes, Sandown Park, L.).

Moochi Me (AUS) (Nothin' Leica Dane (AUS): second in NRM Auckland TB Breeders' Stakes, Avondale, Gr.2).

Mount Nebo (AUS) (Danehill (USA): third in Mark Moran Missile Stakes, Randwick, Gr.2, Bob Ingham Show County Quality Handicap, Randwick, Gr.3, second in Sydney Markets Limited June Stakes, Randwick, L.).

Muntazah (GB) (Rahy (USA): third in Juddmonte Royal Lodge Stakes, Newmarket, Gr.2).

Nolohay (IRE) (Singspiel (IRE): third in Prix Greffulhe, Saint-Cloud, Gr.2, second in Prix Turenne, Saint-Cloud, L.).

Secret Advisor (FR) (Galileo (IRE): third in Queen's Vase, Ascot, Gr.2).

Arabian Comet (IRE) (Know Heights (IRE): second in Sterling Insurance Lillie Langtry Stakes, Goodwood, Gr.3, Sir Henry Cecil & EBF Galtres Stakes, York, L., third in Betfred EBF Daisy Warwick Stakes, Goodwood, L.).

Arsaadi (IRE) (Cape Cross (IRE): second in International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3, Sandringham Handicap, Ascot, L., Weatherbys VAT Services Star Stakes, Sandown Park, L., third in International Istanbul Trophy, Veliefendi, L.).

Confessional (GB) (Bishop of Cashel (GB): second in The Coral Charge Sprint Stakes, Sandown Park, Gr.3, third in Betfred Beverley Bullet Sprint Stakes, Beverley, L.).

Dubawi Phantom (GB) (In The Wings: second in totesport.com Derby Trial Stakes, Lingfield Park, Gr.3, third in Variety Club Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3).

Dubka (GB) (Sakhee (USA): second in Betway Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, Markel Insurance Lillie Langtry Stakes, Goodwood, Gr.3).

Hay Dude (GB) (Spectrum (IRE): second in betfred.com Superior Mile, Haydock Park, Gr.3, third in Prix Le Fabuleux, Maisons-Laffitte, L., second in Clocker's Corner Stakes, Santa Anita).

Kadabra (IRE) (Mark of Esteem (IRE): second in Premio Sergio Cumani, Milan, Gr.3, Premio Tadolina Memorial P Galli, Rome, L., third in Premio Archidamia Mem. Manuela Tudini, Rome, L., Premio Buontalenta Mem. Giuseppe Valiani, Rome, L., Premio Pietro Bessero, Milan, L.).

Kifaah (GB) (Unfuwain (USA): second in Emirates Skywards Mahab Al Shimaal, Meydan, Gr.3, third in Lincoln MKX The Garhoud Sprint, Meydan, L.).

Labrice (GB) (Acatenango (GER): second in G.P. Mercedes-Benz Niederlassung Hamburg, Hamburg, Gr.3, Berenberg Bank Cup, Baden-Baden, L.).

Plumatic (GB) (Anabaa (USA): second in Prix de Guiche, Chantilly, Gr.3, Prix du Prince d'Orange, Maisons-Laffitte, Gr.3).

Vedevani (FR) (Unfuwain (USA): second in Prix des Chenes, Longchamp, Gr.3, third in Prix Turenne, Saint-Cloud, L.).

Big Issue (IRE) (Lend A Hand (GB): third in Go And Go Round Tower Stakes, Curragh, Gr.3, second in Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L.).

Hannah Mary (NZ) (Marscay (AUS): third in Darley King's Plate, Ellerslie, Gr.3).

Hazaz (IRE) (Fusaichi Pegasus (USA): third in Worthington's Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3, bluesquare.com European Free Handicap, Newmarket, L.).

In My Pocket (IRE) (Anabaa (USA): third in Amethyst Stakes, Leopardstown, Gr.3, Finlay Volvo International Stakes, Curragh, Gr.3, second in Edmund/Josie Whelan Mem. Listowel Stakes, Listowel, L.).

Red Label (IRE) (Caerleon (USA): third in Premio del Piazzale - Memorial E Camici, Milan, Gr.3).

Wednaan (GB) (Desert Prince (IRE): third in Al Tayer Motors UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3).

Zumbi (IRE) (Cadeaux Genereux: third in Greene King Supreme Stakes, Goodwood, Gr.3, Sportingbet.com Acomb Stakes, York, Gr.3).

Listed Placed

Algaith (USA) (Rahy (USA): second in Skybet Y'shire Festival Pomfret Stakes, Pontefract, L.).

Belly To Belly (IRE) (Orpen (USA): second in Premio Eupili, Milan, L.).

Douala (GB) (Cadeaux Genereux: second in Sparkassenpreis Preis der Stadtsparkasse, Dusseldorf, L., third in Premio Nogara C.Naz, Milan, L.).

Dubai Fashion (IRE) (Marju (IRE): second in Betfred TV EBF Stallions Gillies Stakes, Doncaster, L., Betway Quebec Stakes, Lingfield Park, L.).

Dubawi King (GB) (Woodman (USA): second in H H The Heir Apparent Trophy (twice), Al Rayyan, L., His Highness The Emir's Trophy, Al Rayyan, L.).

Eclair Classic (AUS) (Sound Reason (CAN): second in Tunku Gold Cup, Selangor, L.).

Ettisaal (GB) (Nureyev (USA): second in Prix Finlande, Chantilly, L., Prix de Bagatelle, Maisons-Laffitte, L., third in P.de la Cochere-Fonds Europeen L'Elevage, Maisons-Laffitte, L.).

Faithful One (IRE) (Machiavellian (USA): second in Prix Geny Courses Prix du Point du Jour, Craon, L.).

Jufoon (GB) (Vindication (USA): second in Prix Petite Etoile, Deauville, L.).

Kazimiera (GB) (Monsun (GER): second in British Stall. Studs EBF Montrose Stakes, Newmarket, L.).

Makruma (GB) (Dynaformer (USA): second in Prix Luth Enchantee - Dhevatara, Clairefontaine, L., third in Prix de Montretout, Longchamp, L.).

Mariner's Cross (IRE) (Slip Anchor: second in Qatar Racing Newmarket Stakes, Newmarket, L.).

Oxsana (GB) (Last Tycoon: second in freebets.co.uk Radley Stakes, Newbury, L.).

Radiator (GB) (Green Desert (USA): second in Irish Chpns.Weekend M. Seely Mem.Stakes, York, L.).

Red Galileo (GB) (Galileo (IRE): second in Carey Group Buckhounds Stakes, Ascot, L., Mawatheeq Godolphin Stakes, Newmarket, L., Mukhadram Godolphin Stakes, Newmarket, L., third in Sakhee Godolphin Stakes, Newmarket, L.).

Riqa (GB) (Anabaa (USA): second in Prix Coronation, Saint-Cloud, L., Prix La Sorellina, La Teste De Buch, L., Prix Volterra, Saint-Cloud, L.).

Seema (USA) (Galileo (IRE): second in Qatar Derby, Al Rayyan, L.; sire).

Soapy Star (AUS) (Desert King (IRE): second in H Harvey Gold Coast Bracelet, Gold Coast, L.).

Takenja (GER) (Big Shuffle (USA): second in I.& H. Ramm Excelsior Hotel Ernst Meile, Cologne, L.).

Allannah Abu (GB) (Nashwan (USA): third in Jockeyklubbens Avelslopning, Jagersro, L.).

Baheeja (GB) (Polish Patriot (USA): third in Prix Miss Satamixa, Deauville, L.).

Clotilde (GB) (King's Best (USA): third in Sky Bet Midsummer Stakes, Windsor, L.).

Deirdre (GB) (Danehill (USA): third in Blue Square Height of Fashion Stakes, Goodwood, L.).

Dubawi Sound (GB) (Music Boy: third in Betfred City of York Stakes, York, L.).

Eigelstein (GB) (Acatenango (GER): third in BWIN Sachsen Preis, Dresden, L., Premio Conte Felice Scheibler, Rome, L.).

Graffiti Master (GB) (Selkirk (USA): third in Godolphin Zetland Stakes, Newmarket, L.).

Gulf of Naples (IRE) (Simon du Desert (FR): third in Stowe Family Law LLP Grand Cup, York, L.).

La Mouche (GB) (Bahhare (USA): third in Prix La Camargo, Saint-Cloud, L.).

La Patria (GB) (Acatenango (GER): third in Prix Coronation, Saint-Cloud, L.).

Midnight Music (IRE) (Green Desert (USA): third in Ardilaun Hotel Oyster Stakes, Galway, L., Irish Stal.FarmsEBF Hurry Harriet Stakes, Gowran Park, L., second in Lucie Manet Stakes, Hollywood Park, third in Keertana Stakes, Churchill Downs).

Polar Eyes (GB) (Pursuit of Love (GB): third in Prix du Carrousel, Deauville, L.).

Raaqy (IRE) (Divine Light (JPN): third in Irish Champions Weekend EBF Star Stakes, Sandown Park, L.).

Savannah Storm (GB) (Green Desert (USA): third in Lenebane Stakes, Roscommon, L.).

Vacationer (GB) (Kris: third in Grand Prix du Lion d'Angers, Le Lion D'Angers, L.).

Viva Espana (NZ) (Success Express (USA): third in Variety Queensland Cup, Eagle Farm, L.).

Vulcanite (IRE) (Kahyasi: third in Totepool Pontefract Castle Stakes, Pontefract, L.).