2017 STUD FEE: EUR 30,000
HORSE DAM'S SIRE WINS PLACES RUNS £ PRIZE RPR
 
Equiano Ela-Mana-Mou 7 8 27 571,273 123
Marsha Marju 7 7 16 573,599 122
Aclaim Danroad 6 2 14 294,802 119
Sparkling Power Linamix 2 3 9 193,016 118
Harbour Watch Woodman 3 0 3 50,531 117
Hitchens Royal Academy 11 13 74 690,322 117
Expert Eye Dansili 2 0 2 117,463 116
Oh This Is Us Hawk Wing 7 7 24 225,160 115
Dark Angel Machiavellian 4 1 9 341,306 114
Lidari Linamix 6 6 31 335,666 114
Mehmas Machiavellian 4 4 8 305,953 114
Rocky Ground Indian Ridge 3 2 12 37,836 114
Tabarrak Intikhab 4 5 11 96,798 114
Absolutely So Selkirk 6 8 24 203,768 113
Attendu Green Tune 4 8 17 204,607 113
Elhaame Seeking The Gold 7 7 23 225,319 112
Lilbourne Lad Green Desert 3 3 8 162,833 112
Parliament Square Cadeaux Genereux 2 4 13 84,219 112
Ross El Corredor 4 6 26 339,420 112
An Saighdiur Brief Truce 11 21 90 187,023 111
Daban Whipper 2 1 5 92,276 111
Johnny Barnes Danehill 4 3 19 178,251 111
Roero Titus Livius 8 9 27 221,536 111
Justice Day Rock Of Gibraltar 6 8 31 155,546 110
Music Theory Key Of Luck 2 4 10 30,201 110
Projection Dr Fong 2 2 11 61,786 110
Wentworth Mark Of Esteem 4 2 10 133,602 110
Mubtaghaa Danehill 3 4 17 210,228 109
Queen Catrine King´s Best 4 7 25 180,721 108
Saayerr Kyllachy 3 3 15 87,243 108
Valbchek Spectrum 4 2 35 126,607 108
Angels Will Fall Bahamian Bounty 4 5 22 131,906 107
Emirates Flyer Miswaki 3 9 16 309,376 107
Highland Acclaim Darshaan 6 12 57 108,908 107
King Of Rooks Lycius 2 3 13 64,207 107
On Call Now Mtoto 2 5 16 77,117 107
Prince Shaun Diesis 2 6 35 67,366 107
Stake Acclaim Rossini 5 7 25 61,658 107
Talwar Marju 4 0 19 68,338 107
Vaniloquio Vettori 5 9 19 172,613 107
Exclamation Saint Cyrien 2 2 11 200,492 106
Justice Good Swain 4 2 20 40,059 106
Kassia Stravinsky 6 3 16 85,485 106
Acclamazing Mukaddamah 4 3 7 39,794 105
Alrasm Rainbow Quest 2 6 17 35,706 105
Alsindi Fasliyev 2 3 8 61,549 105
Anglezarke Damister 3 4 22 105,138 105
Bagamoyo Brief Truce 1 5 9 31,073 105
Berbice Kaldoun 4 25 104 58,198 105
Huzzah Pursuit Of Love 5 13 72 76,422 105

Details of horses trained outside GB and Ireland or born prior to 1986 may be incomplete. OR Rating is the latest published.

BEST PROGENY

Sire of 98 Stakes performers (20 Group winners, 26 Listed winners) -

Group 1 Winners

DARK ANGEL (IRE) (Machiavellian (USA): Shadwell Stud Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Dubai Duty Free Mill Reef Stakes, Newbury, Gr.2; sire).

EQUIANO (FR) (Ela-Mana-Mou: King's Stand Stakes (twice), Ascot, Gr.1, stanjames.com Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3, Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, L., second in Darley July Cup, Newmarket, Gr.1, betfred.com Temple Stakes, Haydock Park, Gr.2, Prix du Gros-Chene, Chantilly, Gr.2, third in Criterium de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.2, second in Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, L.; sire).

MARSHA (IRE) (Marju (IRE): Coolmore Nunthorpe Stakes, York, Gr.1, Qatar Prix de l'Abbaye de Longchamp, Chantilly, Gr.1, Longholes Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3, John Smith's City Walls Stakes, York, L., Scottish Sun EBF Land O'Burns Stakes, Ayr, L., third in King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1, second in Friarstown Stud Sapphire Stakes, Curragh, Gr.2, third in Qatar King George Stakes, Goodwood, Gr.2, second in Qatar Prix du Petit Couvert, Chantilly, Gr.3, third in Mercury Stakes, Dundalk, L.).

Group 2 Winners

ACLAIM (IRE) (Danroad (AUS): Alan Wood Plumbing/Heating Park Stakes, Doncaster, Gr.2, Dubai 100 Challenge Stakes, Newmarket, Gr.2, Dubai Duty Free Cup, Newbury, L., second in LARC - Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1, third in Bar One Racing Lacken Stakes, Naas, Gr.3).

EXPERT EYE (GB) (Dansili (GB): Qatar Vintage Stakes, Goodwood, Gr.2).

HARBOUR WATCH (IRE) (Woodman (USA): Tanqueray Richmond Stakes, Goodwood, Gr.2; sire).

LIDARI (FR) (Linamix (FR): Inocgnitus Blamey Stakes, Flemington, Gr.2, Swettenham Stud Lord Stakes, Caulfield, L., Derby du Languedoc, Toulouse, L., Eme Derby du Midi, Bordeaux Le Bouscat, L., Prix Maurice Caillault, Saint-Cloud, L., second in Schweppes Crystal Mile, Moonee Valley, Gr.2, third in Dato Tan Chin Nam John F Feehan Stakes, Moonee Valley, Gr.2, mypunter.com Eclipse Stakes, Sandown Hillside, Gr.3, Prix de Conde, Longchamp, Gr.3, second in Schweppes C S Hayes Memorial Cup, Morphettville, L., third in Prix Francois Boutin, Deauville, L.).

LILBOURNE LAD (IRE) (Green Desert (USA): Dubai Duty Free Railway Stakes, Curragh, Gr.2, Alfred Nobel Rochestown Stakes, Naas, L., second in Emaar Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Irish TB Marketing Gimcrack Stakes, York, Gr.2; sire).

MEHMAS (IRE) (Machiavellian (USA): Arqana July Stakes, Newmarket, Gr.2, Qatar Richmond Stakes, Goodwood, Gr.2, second in Goffs Vincent O'Brien National Stakes, Curragh, Gr.1, third in Juddmonte Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1, second in Coventry Stakes, Ascot, Gr.2, BetVictor National Stakes, Sandown Park, L.; sire).

SAAYERR (GB) (Kyllachy (GB): Audi Richmond Stakes, Goodwood, Gr.2, third in Betfred Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3).

Group 3 Winners

ABSOLUTELY SO (IRE) (Selkirk (USA): Betway John of Gaunt Stakes, Haydock Park, Gr.3, Brit.Stallion Studs EBF Cathedral Stakes, Salisbury, L., Sky Bet City of York Stakes, York, L., third in Timeform Jury John of Gaunt Stakes, Haydock Park, Gr.3, second in Pertemps Network Spring Trophy Stakes, Haydock Park, L.).

ALSINDI (IRE) (Fasliyev (USA): Sakhee Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3, third in S & M Al Naboodah Group UAE Oaks, Meydan, Gr.3, Gulf News UAE 1000 Guineas, Meydan, L.).

ANGELS WILL FALL (IRE) (Bahamian Bounty (GB): Juddmonte Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3, Scottish Sun EBF Land O'Burns Stakes, Ayr, L., third in Jaguar Cars Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1, second in J. Sullivan Waterford Testimonial Stakes, Curragh, L., third in EBF National Stud Boadicea Stakes, Newmarket, L., Mercury Stakes, Dundalk, L., davisbakerycaribbean.com Leisure Stakes, Windsor, L.).

ATTENDU (FR) (Green Tune (USA): Prix La Rochette, Longchamp, Gr.3, Prix Quincey Barriere, Deauville, Gr.3, Prix du Palais Royal, Deauville, Gr.3, third in Criterium International, Saint-Cloud, Gr.1, second in Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix du Palais Royal, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix du Pin, Chantilly, Gr.3, third in Prix Edmond Blanc, Saint-Cloud, Gr.3, Prix Messidor, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix de Ris-Orangis, Maisons-Laffitte, Gr.3).

DABAN (IRE) (Whipper (USA): Lanwades Stud Nell Gwyn Stakes, Newmarket, Gr.3, third in Qipco 1000 Guineas, Newmarket, Gr.1).

HITCHENS (IRE) (Royal Academy (USA): Weatherbys Ireland Greenlands Stakes (twice), Curragh, Gr.3, Gulf News Al Shindagha Sprint, Meydan, Gr.3, Chris Blackwell Memorial Hopeful Stakes, Newmarket, L., Winter Wonderland Queensferry Stakes, Chester, L., ladbrokes.com Golden Rose Stakes, Lingfield Park, L., third in Darley July Cup, Newmarket, Gr.1, second in Skywards Mahab Al Shimaal, Meydan, Gr.3, Mercury Stakes, Dundalk, L., totesport.com Wentworth Stakes, Doncaster, L., third in M&S Bank Queensferry Stakes, Chester, L.).

JOHNNY BARNES (IRE) (Danehill (USA): Prix Quincey - Barriere, Deauville, Gr.3, second in Criterium International, Saint-Cloud, Gr.1).

PONTY ACCLAIM (IRE) (Weldnaas (USA): Jaguar XJ Cornwallis Stakes, Ascot, Gr.3, third in Macquarie Group Rous Stakes, Ascot, L.).

QUEEN CATRINE (IRE) (King's Best (USA): Irish Stall. Farms EBF Brownstown Stakes, Fairyhouse, Gr.3, Clodovil EBF Garnet Stakes, Naas, L., third in Total Prix Marcel Boussac, Longchamp, Gr.1, second in Connolly's Red Mills Lowther Stakes, York, Gr.2, third in Betfred Duchess Of Cambridge Stakes, Newmarket, Gr.2, second in Juddmonte Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3, Sandringham Handicap, Ascot, L., Premio Royal Mares, Milan, L.).

TALWAR (IRE) (Marju (IRE): Sunshine Coach Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3, Jaguar XKR-S Winkfield Stakes, Ascot, L., freebetting.co.uk Int. Trial Stakes, Lingfield Park, L.).

Listed Winners

AN SAIGHDIUR (IRE) (Brief Truce (USA): Cork Stakes, Cork, L., third in Weatherbys Ireland Greenlands Stakes, Curragh, Gr.3, Cork Stakes (twice), Cork, L., Waterford Testimonial Stakes, Curragh, L.).

ATHENIAN (IRE) (Danehill Dancer (IRE): Coolmore Stud Baden-Baden Cup, Baden-Baden, L.).

CAKE (IRE) (Night Shift (USA): Bathwick Tyres St Hugh's Stakes, Newbury, L., third in Willmott Dixon Cornwallis Stakes, Ascot, Gr.3, second in Digibet Achilles Stakes, Kempton Park, L., Julia Graves Roses Stakes, York, L.).

DRUMFAD BAY (IRE) (Medicean (GB): Irish Stall.Farms EBF Cairn Rouge Stakes, Killarney, L., second in Coolmore Stud Fairy Bridge Stakes, Tipperary, Gr.3, Arthur Guinness Irish EBF Corrib Stakes, Galway, L., Owenstown Stud Whitehead Mem. Stakes, Naas, L., Power Irish EBF Tetrarch Stakes, Naas, L.).

ENJAZAAT (GB) (Green Desert (USA): Longines EBF Ripon Champion 2yo Trophy, Ripon, L.).

JUSTICE DAY (IRE) (Rock of Gibraltar (IRE): Albert Bartlett Rous Stakes, Ascot, L., third in vision.ae Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1, second in Dubai International Airport World Trophy, Newbury, Gr.3, Pearl Bloodstock Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3, third in Dubai International Airport World Trophy, Newbury, Gr.3).

KASSIA (IRE) (Stravinsky (USA): visionsport EBF Stall'n Boadicea Stakes, Newmarket, L.).

KING OF ROOKS (GB) (Lycius (USA): Cantor Fitzgerald National Stakes, Sandown Park, L., third in Norfolk Stakes, Ascot, Gr.2, second in Fairmont Molecomb Stakes, Goodwood, Gr.3).

LIGHT OF SUCCESS (IND) (Gone West (USA): P.D. & P.S. Pai Bangalore Winter Million, Bangalore, L.).

LO ZOCCOLO DURO (IRE) (Irish River (FR): Criterium Varesino Trofeo SGA, Varese, L., second in Premio Toscana, Florence, L.).

MONTECCHIO (IRE) (Linamix (FR): Hong Kong Macau Trophy, Sha Tin, L.).

OH THIS IS US (IRE) (Hawk Wing (USA): Pertemps Network Spring Trophy Stakes, Haydock Park, L., third in Investec Diomed Stakes, Epsom Downs, Gr.3).

ON CALL NOW (GB) (Mtoto: Prix Le Fabuleux, Maisons-Laffitte, L.).

PARLIAMENT SQUARE (IRE) (Cadeaux Genereux: Danehill Dancer Tipperary Stakes, Tipperary, L., third in Darley Prix Morny, Deauville, Gr.1, Owenstown Stud Whitehead Mem. Stakes, Naas, L.).

PENCIL HILL (IRE) (Cozzene (USA): Isabel Morris EBF Stakes, Curragh, L.).

PIETRA SANTA (FR) (Sternkoenig (IRE): Prix Ceres, Saint-Cloud, L., second in Prix de Saint-Cyr, Chantilly, L.).

ROCKY GROUND (IRE) (Indian Ridge: Weatherbys Leisure Stakes, Windsor, L.).

ROERO (FR) (Titus Livius (FR): Prix Jacques de Bremond, Vichy, L., Prix du Ranelagh, Chantilly, L., second in Prix Jacques de Bremond, Vichy, L., third in P. Gobierno Vasco - Eusko Jauralaritza, San Sebastian, L.).

ROSS (IRE) (El Corredor (USA): Prix Luthier, Deauville, L., second in Meydan Sobha Godolphin Mile, Meydan, Gr.2, Emirates Holidays Burj Nahaar (twice), Meydan, Gr.3, Preis der Dreijahrigen, Dusseldorf, L.).

SWEEPSTAKE (IRE) (Suave Dancer (USA): Betfair Mobile National Stakes, Sandown Park, L., Bedanken Stakes, Fair Grounds, second in Appalachian Stakes, Keeneland, Gr.3, third in Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3, second in Mardi Gras Stakes, Fair Grounds).

TABARRAK (IRE) (Intikhab (USA): Dubai Duty Free Cup Stakes, Newbury, L., Rundle's Paradise Stakes, Ascot, L., second in Totepool Sovereign Stakes, Salisbury, Gr.3).

VALBCHEK (IRE) (Spectrum (IRE): Best odds Bookmakers Golden Rose Stakes, Lingfield Park, L.).

VANILOQUIO (IRE) (Vettori (IRE): Prix Herod, Longchamp, L., Prix du Pont-Neuf, Longchamp, L., second in Criterium de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.2, Prix Francois Boutin, Deauville, L., Prix Saraca, Maisons-Laffitte, L., third in Prix Montenica, Deauville, L., Prix Zeddaan, Fontainebleau, L.).

WENTWORTH (IRE) (Mark of Esteem (IRE): Reverdy Dansk Pokallob, Copenhagen, L.).

HEUSTON (IRE) (With Approval (CAN): Prairie Bayou Stakes, Turfway Park).

SWEET ACCLAIM (IRE) (Deputy Minister (CAN): Ellis Park Turf Stakes, Ellis Park, second in Japan Racing Assoc. Appalachian Stakes, Keeneland, Gr.3, Old Forester Mint Julep Handicap, Churchill Downs, Gr.3, Violet Stakes, Monmouth Park, Gr.3, third in Aqlaam Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3, second in Wait a While Stakes, Belmont Park, third in Wild Applause Stakes, Belmont Park).

Group Placed

Anglezarke (IRE) (Damister (USA): third in King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1, second in Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, J W Lees Achilles Stakes, Haydock Park, L., third in EBF Lansdown Stakes, Bath, L.).

Mittersill (IRE) (Pivotal (GB): second in Mathis Brothers Mile Stakes, Santa Anita, Gr.2, Let it Ride Stakes, Del Mar).

Shyrl (GB) (Miswaki (USA): second in Queen Mary Stakes, Ascot, Gr.2).

Berbice (IRE) (Kaldoun (FR): third in Dubai Duty Free Mill Reef Stakes, Newbury, Gr.2).

Crown Dependency (IRE) (Observatory (USA): third in Norfolk Stakes, Ascot, Gr.2).

Emirates Flyer (GB) (Miswaki (USA): third in The S & M Al Naboodah Group UAE Derby, Meydan, Gr.2, second in Betfred Mobile Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3, Al Tayer Motors UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3, Titanic Belfast Winkfield Stakes, Ascot, L., Totepool Two Year Old Trophy, Redcar, L., Emirates Skywards Al Bastakiya, Meydan, L.).

Sound of Guns (GB) (Eastern Echo (USA): third in Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, second in Bathwick Tyres St Hugh's Stakes, Newbury, L.).

Al Mohalhal (IRE) (Rahy (USA): second in O. Brady Mem. Shabra Ballycorus Stakes, Leopardstown, Gr.3, third in Qatar Derby, Al Rayyan, L.).

Boston Rocker (IRE) (Oasis Dream (GB): second in Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Danehill Dancer Tipperary Stakes, Tipperary, L., Manguard Plus Curragh Stakes, Curragh, L., third in Belgrave Stakes, Fairyhouse, L., Dark Angel EBF Sweet Mimosa Stakes, Naas, L., Shadwell Stud Harry Rosebery Stakes, Ayr, L.).

Broken Applause (IRE) (Polar Falcon (USA): second in Laundry Cottage Firth of Clyde Stakes, Ayr, Gr.3).

Full Mandate (IRE) (Indian Ridge: second in Abu Dhabi Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3).

Outer Space (GB) (Green Desert (USA): second in BMW Cornwallis Stakes, Ascot, Gr.3).

Complimentor (IRE) (Spinning World (USA): third in Prix du Palais Royal-Beachcomer Hotels, Longchamp, Gr.3, second in Criterium du Bequet - Ventes Osarus, La Teste De Buch, L., Prix Montenica, Chantilly, L., Prix Sigy, Chantilly, L., third in Prix du Pont-Neuf, Longchamp, L.).

Eucharist (IRE) (Lujain (USA): third in Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3).

Magnolea (IRE) (Montjeu (IRE): third in Prix Chloe, Chantilly, Gr.3, second in P. Casimir Delamarre-Europ. de L'Elevage, Chantilly, L., third in Prix Petite Etoile, Deauville, L., Prix des Lilas, Deauville, L.).

Mubtaghaa (IRE) (Danehill (USA): third in Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3, Betfred Garrowby Stakes, York, L., Windsor Castle Stakes, Ascot, L.).

Music Theory (IRE) (Key of Luck (USA): third in Betfred Mobile Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3).

Prince Shaun (IRE) (Diesis: third in Ballycorus Stakes, Leopardstown, Gr.3).

Slope (GB) (Bandmaster (USA): third in Grangecon Stud Balanchine Stakes, Curragh, Gr.3).

Listed Placed

Akira (IRE) (Riverman (USA): second in Platinum Stakes, Cork, L., Vincent O'Brien Ruby Stakes, Killarney, L., corkracecourse.ie Navigation Stakes, Cork, L., third in Platinum Stakes, Cork, L.).

Bespoke Boy (GB) (Primo Dominie: second in Vodafone Woodcote Stakes, Epsom Downs, L.).

Breedj (IRE) (Indian Ridge: second in Langleys Solicitors EBF Marygate Stakes, York, L.).

Carnoustie (FR) (Cardoun (FR): second in Prix Amandine, Maisons-Laffitte, L., Prix Sigy, Maisons-Laffitte, L., Prix de Bagatelle, Chantilly, L., third in Prix du Pont-Neuf, Longchamp, L.).

Ejaazah (IRE) (Danehill Dancer (IRE): second in Racing UK Day Pass Dragon Stakes, Sandown Park, L.).

Golden Acclamation (IRE) (Pentelicus (USA): second in Premio Alberto Giubilo, Rome, L.).

Kitaaby (IRE) (Diesis: second in HH The President Cup, Abu Dhabi, L.).

Lasilia (IRE) (Dansili (GB): second in Mobile Betting Coral.co.uk Dragon Stakes, Sandown Park, L., third in Julia Graves Roses Stakes, York, L.).

Macbeth (IRE) (Cadeaux Genereux: second in Nijinsky Stakes, Leopardstown, L.).

Mister Marc (IRE) (Gulch (USA): second in Alfred Nobel Rochestown Stakes, Naas, L.).

Mister Ryan (FR) (Zieten (USA): second in Prix Hampton, Maisons-Laffitte, L.).

Online Alexander (IRE) (Fasliyev (USA): second in EBF Highfield Farm Flying Fillies Stakes, Pontefract, L.).

Pearl Diva (IRE) (Seeking The Gold (USA): second in totesport.com Empress Stakes, Newmarket, L.).

Power of The Moon (IRE) (Linamix (FR): second in Prix Ronde de Nuit, Chantilly, L., Prix de la Vallee d'Auge, Deauville, L., third in Prix Yacowlef, Deauville, L.).

Reroute (IRE) (Averti (IRE): second in Whitsbury/EBF Stallions Lansdown Stakes, Bath, L., third in Scottish Sun EBF Land O'Burns Stakes, Ayr, L.).

Sesso Forte (IRE) (Danehill (USA): second in Premio Ubaldo Pandolfi Nayef, Rome, L.).

Shirley Blake (IRE) (Blakeney: second in Knockaire Stakes, Leopardstown, L.).

Sors (IRE) (Pivotal (GB): second in Cold Move EBF Marble Hill Stakes, Curragh, L.).

Topkapi Diamond (IRE) (Night Shift (USA): second in Sparkassenpreis Preis der Stadtsparkasse, Dusseldorf, L., TNT Stuten Cup, Cologne, L., third in BMW Preis Dusseldorf, Dusseldorf, L.).

Vive Les Rouges (GB) (Bin Ajwaad (IRE): second in EBF Dick Poole Stakes, Salisbury, L.).

Weisse Socken (IRE) (Piccolo (GB): second in Norsk Jockeyklubs Sprintlop, Ovrevoll, L.).

Accession (IRE) (Pivotal (GB): third in Dubai Duty Free Cup, Newbury, L.).

Aerial Acclaim (IRE) (Slip Anchor: third in Magic Millions Series Detonator Stakes, Ascot, L., Prince of Wales Bunbury Aha Cup, Bunbury, L.).

Dawn Eclipse (IRE) (Primo Dominie: third in Cork Stakes, Cork, L.).

Fitz Flyer (IRE) (Sheikh Albadou (GB): third in williamhill.com Cammidge Trophy, Doncaster, L.).

Imshivalla (IRE) (Barathea (IRE): third in Betfred TV EBF Stallions Gillies Stakes, Doncaster, L.).

Little Scotland (GB) (Alzao (USA): third in Langleys Solicitors EBF Marygate Stakes, York, L.).

Moi Moi Moi (IRE) (Selkirk (USA): third in Gd. Criterium de Bordeaux HK Jockey Club, Bordeaux Le Bouscat, L.).

Morning Post (GB) (Diesis: third in Totepool Two Year Old Trophy, Redcar, L.).

Natal Lad (IRE) (Be My Guest (USA): third in Premio Toscana, Florence, L.).

Perfect Madge (IRE) (Rock of Gibraltar (IRE): third in Langleys Solicitors EBF Marygate Stakes, York, L.).

Red Icon (IRE) (Galileo (IRE): third in Investec Woodcote Stakes, Epsom Downs, L.).

The Wagon Wheel (IRE) (Intikhab (USA): third in Totepool Two Year Old Trophy, Redcar, L., Totescoop6 Beverley Bullet Sprint Stakes, Beverley, L.).