2018 STUD FEE: EUR 120,000
  • 20-y-o b horse (7.4f) AEI 1.79
  • PEDIGREE: Green Desert (USA) (7.8f) Rafha (GB)  (Kris (GB) (9.9f))
  • STANDING: Irish National Stud (IRE)
  • SIRE COMMENT: won Haydock Sprint Cup; a leading sire, excellent record with 2yos but progeny train on well
  • TRAINER: John Dunlop
  • OWNER: Prince A A Faisal
  • BREEDER: Nawara Stud Co Ltd
HORSE DAM'S SIRE WINS PLACES RUNS £ PRIZE RPR
 
Kingman Zamindar 7 1 8 970,834 128
Moonlight Cloud Spectrum 12 2 20 1,403,662 125
Charm Spirit Montjeu 6 2 9 1,166,106 124
Signs Of Blessing Seeking The Gold 10 4 27 553,940 123
Fleeting Spirit Distant Relative 5 6 16 695,549 122
Mayson Pivotal 5 7 18 417,649 121
Inns Of Court Seeking The Gold 4 1 7 237,183 120
Muthmir Danehill 7 8 27 530,519 120
Profitable Indian Ridge 5 9 23 620,348 120
Shalaa War Chant 6 0 8 460,122 120
Lawman Gulch 4 1 7 777,133 119
National Defense Kingmambo 2 2 5 178,741 119
Our Jonathan Celtic Swing 7 8 37 314,881 119
Territories Machiavellian 3 7 13 554,019 119
Ektihaam King´s Best 4 3 13 90,495 118
Impassable Green Tune 4 2 10 187,001 118
Spirit Quartz Rainbow Quest 9 12 60 396,999 118
Cable Bay Diktat 3 7 20 325,037 117
Hooray Machiavellian 5 1 13 208,443 117
Karar Inchinor 4 8 20 232,537 117
Born To Sea Miswaki 1 3 8 276,048 116
Captain Marvelous Dolphin Street 4 4 22 141,123 116
Lockwood Machiavellian 4 5 17 139,716 116
Speaking Of Which Mr Prospector 5 4 15 206,928 116
Swiss Spirit Indian Ridge 3 5 16 144,883 116
Vale Of York Halling 3 2 7 886,152 116
Yuften King´s Best 3 4 20 212,875 116
Allied Powers High Line 8 11 43 301,888 115
Grendisar Mark Of Esteem 10 16 40 418,644 115
I Am Invincible Canny Lad 1 1 4 59,102 115
Conquest I Machiavellian 5 3 32 227,100 114
Pretend Indian Ridge 7 2 18 190,297 114
Sholaan Cadeaux Genereux 5 13 32 152,299 114
Tawhid Gulch 3 6 16 112,439 114
Tickled Pink Indian Ridge 3 3 12 77,734 114
Ajaya Hennessy 2 2 8 166,066 113
Anam Allta Sadler´s Wells 3 2 7 81,591 113
Fury Pursuit Of Love 4 5 25 365,132 113
Beyond Desire Mujtahid 4 3 20 140,531 112
Invincible Ash Brief Truce 9 13 56 421,115 112
Russian Soul Indian Ridge 11 24 77 364,508 112
High Celebrity Storm Cat 2 2 4 83,277 111
Invincible Army Diktat 2 4 7 116,886 111
Mr Owen Theatrical 4 6 16 153,300 111
Parfait Elnadim 3 2 9 70,886 111
Prince´s Trust Galileo 3 1 8 25,063 111
Spirit Of Sharjah Doulab 8 8 64 130,272 111
Yosei Fuji Kiseki 3 5 37 769,040 111
Con Artist Selkirk 4 6 14 104,673 110
Kargali Last Tycoon 4 3 20 90,948 110

Details of horses trained outside GB and Ireland or born prior to 1986 may be incomplete. OR Rating is the latest published.

BEST PROGENY

Sire of 195 Stakes performers (53 Group winners, 52 Listed winners) -

Group 1 Winners

CHARM SPIRIT (IRE) (Montjeu (IRE): Qipco Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1, Qatar Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1, Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix Paul de Moussac, Chantilly, Gr.3, third in Prix Jean-Luc Lagardere Grand Criterium, Longchamp, Gr.1; sire).

FLEETING SPIRIT (IRE) (Distant Relative: Darley July Cup, Newmarket, Gr.1, Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, betfred.com Temple Stakes, Haydock Park, Gr.2, Betfair Molecomb Stakes, Goodwood, Gr.3, second in Betfred Sprint Cup, Haydock Park, Gr.1, Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1, King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1, Qatar Prix de l'Abbaye de Longchamp, Longchamp, Gr.1, third in King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1, second in Jaguar Cars Lowther Stakes, York, Gr.2).

HOORAY (GB) (Machiavellian (USA): Adnams Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Jaguar Cars Lowther Stakes, York, Gr.2, Totepool Sirenia Stakes, Kempton Park, Gr.3, Investec Surrey Stakes, Epsom Downs, L., third in Irish TB Marketing Cherry Hinton Stakes, Newmarket, Gr.2).

KINGMAN (GB) (Zamindar (USA): Qipco Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, St James's Palace Stakes, Ascot, Gr.1, Tattersalls Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1, P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, AON Greenham Stakes, Newbury, Gr.3, Betfred Mobile Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3, second in Qipco 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1; sire).

LAWMAN (FR) (Gulch (USA): Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1, Prix du Jockey Club - Mitsubishi Motors, Chantilly, Gr.1, Prix de Guiche, Chantilly, Gr.3; sire).

MAYSON (GB) (Pivotal (GB): Darley July Cup, Newmarket, Gr.1, Pearl Bloodstock Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3, Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, L., second in Qatar Prix de l'Abbaye de Longchamp, Longchamp, Gr.1, Betfred Wentworth Stakes, Doncaster, L., Ripon Champion 2yo Trophy, Ripon, L., third in Macquarie Group Rous Stakes, Ascot, L., William Hill Cammidge Trophy, Doncaster, L.; sire).

MOONLIGHT CLOUD (GB) (Spectrum (IRE): P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1, Prix Maurice de Gheest - LARC, Deauville, Gr.1, Prix Maurice de Gheest - Goldikova, Deauville, Gr.1, Qatar Prix de la Foret, Longchamp, Gr.1, Qatar Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1, Prix Imprudence, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix de la Porte Maillot (twice), Longchamp, Gr.3, Prix du Palais Royal, Longchamp, Gr.3, second in Diamond Jubilee Stakes, Ascot, Gr.1, Prix du Palais Royal, Longchamp, Gr.3).

NATIONAL DEFENSE (GB) (Kingmambo (USA): Qatar Prix Jean-Luc Lagardere Grand Crit, Chantilly, Gr.1, second in Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3, third in Prix des Chenes, Chantilly, Gr.3; sire).

PROFITABLE (IRE) (Indian Ridge: King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1, Temple Stakes, Haydock Park, Gr.2, Pearl Bloodstock Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3, British Stallion Studs EBF Westow Stakes, York, L., second in King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1, third in Prix de l'Abbaye de Longchamp - Longines, Chantilly, Gr.1, second in Qatar King George Stakes, Goodwood, Gr.2, Prix de Saint-Georges, Deauville, Gr.3, Winner Bet & Watch Scurry Stakes, Sandown Park, L.; sire).

ROSDHU QUEEN (IRE) (Green Tune (USA): Jaguar Cars Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Jaguar Cars Lowther Stakes, York, Gr.2, Bathwick Tyres St Hugh's Stakes, Newbury, L.).

SHALAA (IRE) (War Chant (USA): Juddmonte Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Darley Prix Morny, Deauville, Gr.1, Arqana July Stakes, Newmarket, Gr.2, Qatar Richmond Stakes, Goodwood, Gr.2, John Guest Bengough Stakes, Ascot, Gr.3; sire).

SIGNS OF BLESSING (IRE) (Seeking The Gold (USA): LARC - Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1, Prix de Meautry- Barriere, Deauville, Gr.3, Prix de Saint-Georges, Deauville, Gr.3, Burda@Turf Goldene Peitsche, Baden-Baden, Gr.3, Criterium de Vitesse, Longchamp, L., Prix Cor de Chasse, Fontainebleau, L., Prix Sigy, Chantilly, L., third in Diamond Jubilee Stakes, Ascot, Gr.1, second in Prix de Saint-Georges, Longchamp, Gr.3, third in Prix de Ris-Orangis, Deauville, Gr.3).

TERRITORIES (IRE) (Machiavellian (USA): Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1, Prix de Fontainebleau, Longchamp, Gr.3, second in Qipco 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1, P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Qatar Prix Jean-Luc Lagardere Gd.Crit, Longchamp, Gr.1, third in Prix La Rochette, Longchamp, Gr.3, Prix Messidor, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix du Palais Royal, Deauville, Gr.3; sire).

VALE OF YORK (IRE) (Halling (USA): Grey Goose Breeders' Cup Juvenile, Santa Anita, Gr.1, Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L., second in Gran Criterium - Tris Int.11, Milan, Gr.1, third in Juddmonte Royal Lodge Stakes, Ascot, Gr.2; sire).

YOSEI (AUS) (Fuji Kiseki (JPN): Inglis Sires' Produce Stakes, Randwick, Gr.1, Schweppes The 1000 Guineas, Caulfield, Gr.1, Sky Racing Tatt's Tiara Winter Stakes, Eagle Farm, Gr.1, third in BMW Doncaster Mile, Randwick, Gr.1, David Jones Toorak Handicap, Caulfield, Gr.1, Sportingbet Robert Sangster Stakes, Morphettville, Gr.1, Sires' Produce Stakes, Flemington, Gr.2, second in Marsh Breeders' Stakes, Morphettville, Gr.3).

Group 2 Winners

AJAYA (GB) (Hennessy (USA): Irish TB Marketing Gimcrack Stakes, York, Gr.2, second in Prix Robert Papin, Maisons-Laffitte, Gr.2; sire).

ALLIED POWERS (IRE) (High Line: Grand Prix de Chantilly, Chantilly, Gr.2, Prix d'Hedouville (twice), Longchamp, Gr.3, McGrattan Piling Braveheart Stakes, Hamilton Park, L., second in Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, third in Grand Prix de Chantilly, Chantilly, Gr.2, second in At The Races Kilternan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Boodles Diamond Ormonde Stakes, Chester, Gr.3, Dubai Duty Free John Porter Stakes, Newbury, Gr.3, third in Ardilaun Hotel Oyster Stakes, Galway, L., Stella Artois Stand Cup, Chester, L.).

CABLE BAY (IRE) (Diktat (GB): Dubai Challenge Stakes, Newmarket, Gr.2, Timeform Jury John of Gaunt Stakes, Haydock Park, Gr.3, second in Dubai Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1, Audi Richmond Stakes, Goodwood, Gr.2, vision.ae Challenge Stakes, Newmarket, Gr.2, third in At the Races Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2, F.Cowley MBE Memorial Summer Mile Stakes, Ascot, Gr.2, second in Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3, third in Big Bad Bob Gladness Stakes, Curragh, Gr.3; sire).

CAMPFIRE GLOW (IRE) (Persian Bold: Ballygallon Stud Debutante Stakes, Curragh, Gr.2).

CAPTAIN MARVELOUS (IRE) (Dolphin Street (FR): Criterium de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.2, totesport.com Leicestershire Stakes, Leicester, L., third in Shadwell Stud Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1; sire).

CONQUEST (IRE) (Machiavellian (USA): Scottish Equitable Gimcrack Stakes, York, Gr.2, Willmott Dixon Bengough Mem. Stakes, Ascot, Gr.3, Hever Sprint Stakes, Lingfield Park, L., second in Windsor Castle Stakes, Ascot, L., third in Altium Scarbrough Stakes, Doncaster, L.).

IMPASSABLE (IRE) (Green Tune (USA): Prix de Sandringham, Chantilly, Gr.2, Qatar Prix Daniel Wildenstein, Longchamp, Gr.2, second in Prix Bertrand du Breuil Longines, Chantilly, Gr.3).

MADAME TROP VITE (IRE) (Waajib: Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, Bathwick Tyres St Hugh's Stakes, Newbury, L.).

MUTHMIR (IRE) (Danehill (USA): Qatar King George Stakes, Goodwood, Gr.2, Prix du Gros-Chene, Chantilly, Gr.2, Prix du Gros-Chene - Equidia Alive, Chantilly, Gr.2, third in King's Stand Stakes, Ascot, Gr.1, Qatar Prix de l'Abbaye de Longchamp, Longchamp, Gr.1, Dubai Int. Airport World Trophy Stakes, Newbury, Gr.3, John Smith's City Walls Stakes, York, L., Totescoop6 Beverley Bullet Sprint Stakes, Beverley, L., Unibet Hever Sprint Stakes, Lingfield Park, L.).

OUR JONATHAN (GB) (Celtic Swing (GB): Criterium de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.2, Willmott Dixon Cornwallis Stakes, Ascot, Gr.3, Danehill Dancer Tipperary Stakes, Dundalk, L., second in Bathwick Tyres Cathedral Stakes, Salisbury, L., third in Chesterbet City Plate, Chester, L., William Hill Cammidge Trophy, Doncaster, L.).

SPEAKING OF WHICH (IRE) (Mr Prospector (USA): Monmouth Stakes, Monmouth Park, Gr.2, Airlie Stud Gallinule Stakes, Curragh, Gr.3, Tropical Turf Handicap, Calder, Gr.3, second in Twilight Derby, Santa Anita, Gr.2, third in KPMG Enterprise Kilternan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Colonel E R Bradley Handicap, Fair Grounds, Gr.3; sire).

SPIRIT QUARTZ (IRE) (Rainbow Quest (USA): Prix du Gros-Chene, Chantilly, Gr.2, Premio Tudini, Rome, Gr.3, Kilfrush Stud Abergwaun Stakes, Tipperary, L., coral.ie Midsummer Sprint Stakes, Cork, L., second in Coolmore Nunthorpe Stakes, York, Gr.1, Gordon's King George Stakes, Goodwood, Gr.2, third in betfred.com Temple Stakes, Haydock Park, Gr.2, Prix du Gros-Chene - Equidia Alive, Chantilly, Gr.2, The Coral Charge Sprint Stakes, Sandown Park, Gr.3, second in Blue Square Hever Sprint Stakes, Lingfield Park, L., Multiplex Achilles Stakes, Haydock Park, L., Woodlands Stakes, Naas, L., Prix de Bonneval, Maisons-Laffitte, L., Premio Bersaglio, Milan, L., third in Gran Premio Citta' di Napoli, Naples, L.).

SPIRIT SONG (AUS) (Kingston Rule (USA): Sportingbet Sunline Stakes (twice), Moonee Valley, Gr.2, Schweppervescence Matron Stakes, Flemington, Gr.3, second in David Jones Toorak Handicap, Caulfield, Gr.1, Top Cut W H Stocks Stakes, Moonee Valley, Gr.2, Schweppervescence Matron Stakes, Flemington, Gr.3, third in Trojan Hand Tools Tesio Stakes, Moonee Valley, Gr.3, Lindsay Park Morphettville Guineas, Morphettville, L.).

ZEBEDEE (GB) (Cozzene (USA): Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, Betfair Molecomb Stakes, Goodwood, Gr.3, Dragon Stakes, Sandown Park, L.; sire).

Group 3 Winners

AGE OF CHIVALRY (IRE) (Night Shift (USA): Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3, second in Irish Stall. Farms EBF Brownstown Stakes, Leopardstown, Gr.3).

ALEA IACTA (GB) (Galileo (IRE): Prix Thomas Bryon, Saint-Cloud, Gr.3).

ANAM ALLTA (IRE) (Sadler's Wells (USA): Coolmore Stud Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3, second in IrishStall.Farms EBF Fairy Bridge Stakes, Tipperary, L.).

BEYOND DESIRE (GB) (Mujtahid (USA): Prix de Saint-Georges, Longchamp, Gr.3, Betfred Cecil Frail Stakes, Haydock Park, L., EBF Whitsbury Manor Stud Lansdown Stakes, Bath, L., second in Jaguar Cars Lowther Stakes, York, Gr.2, Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3, The Coral Charge Sprint Stakes, Sandown Park, Gr.3).

CHARMING WOMAN (IRE) (Kendor (FR): Premio Tudini, Rome, Gr.3, Premio Ubaldo Pandolfi Nayef, Rome, L., second in Premio Carlo Chiesa, Rome, Gr.3, Premio Omenoni, Milan, Gr.3, third in Premio Tudini, Rome, Gr.3).

CITRON SPIRIT (IRE) (Lemon Drop Kid (USA): Baden-Badener Zukunfts Rennen, Baden-Baden, Gr.3).

GLAMOROUS SPIRIT (IRE) (Air Express (IRE): Dubai Duty Free Sapphire Stakes, Curragh, Gr.3, second in Sportingbet Hever Sprint Stakes, Lingfield Park, L.).

GRENDISAR (IRE) (Mark of Esteem (IRE): Coral Winter Derby, Lingfield Park, Gr.3, Betdaq Floodlit Stakes, Kempton Park, L., Coral Quebec Stakes, Lingfield Park, L., coral.co.uk Winter Derby Trial (twice), Lingfield Park, L., second in coral.co.uk Winter Derby, Lingfield Park, Gr.3, Coral Quebec Stakes, Lingfield Park, L., betbright.com Wild Flower Stakes, Kempton Park, L., coral.co.uk Churchill Stakes, Lingfield Park, L., third in Betway Quebec Stakes, Lingfield Park, L.).

HIGH CELEBRITY (FR) (Storm Cat (USA): Prix d'Arenberg, Chantilly, Gr.3, third in Connollys Red Mills Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1, second in Qipco Duchess Of Cambridge Stakes, Newmarket, Gr.2).

I AM INVINCIBLE (AUS) (Canny Lad (AUS): evright.com D C McKay Stakes, Morphettville, Gr.3, Sir John Monash Stakes, Caulfield, L., second in Distinctive Homes Goodwood Handicap, Morphettville, Gr.1, third in Cabra Vale Diggers Kindergarten Stakes, Warwick Farm, Gr.3; sire).

INNS OF COURT (IRE) (Seeking The Gold (USA): Prix de la Porte Maillot, Deauville, Gr.3, Prix du Palais Royal, Maisons-Laffitte, Gr.3, second in P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1).

INVINCIBLE ARMY (IRE) (Diktat (GB): Totepool Sirenia Stakes, Kempton Park, Gr.3, second in Al Basti Equiworld Gimcrack Stakes, York, Gr.2, Dubai Duty Free Mill Reef Stakes, Newbury, Gr.2, Bombay Sapphire Molecomb Stakes, Goodwood, Gr.3).

INVINCIBLE ASH (IRE) (Brief Truce (USA): Woodies D.I.Y. Sapphire Stakes, Curragh, Gr.3, Abergwaun Stakes, Tipperary, L., Mercury Stakes, Dundalk, L., second in Mercury Stakes, Dundalk, L., third in Abergwaun Stakes, Tipperary, L., Naas Sprint Stakes, Naas, L.).

KARAR (GB) (Inchinor (GB): Prix du Pin, Chantilly, Gr.3, second in Qatar Prix de la Foret RMC, Chantilly, Gr.1, third in Qatar Prix de la Foret, Chantilly, Gr.1, second in Prix de Fontainebleau, Longchamp, Gr.3, third in Prix du Palais Royal, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix du Pin, Chantilly, Gr.3).

KARGALI (IRE) (Last Tycoon: www.thetote.com Gladness Stakes, Curragh, Gr.3, Heritage Stakes, Leopardstown, L., third in Bruce Betting Newbridge Gladness Stakes, Curragh, Gr.3; sire).

LOCAL TIME (GB) (Medicean (GB): TriConnex Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3, International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3, S & M Al Naboodah UAE Oaks, Meydan, Gr.3, IPIC Nova UAE 1000 Guineas, Meydan, L.).

LOCKWOOD (GB) (Machiavellian (USA): Greene King Supreme Stakes, Goodwood, Gr.3, Prix de Ris-Orangis, Maisons-Laffitte, Gr.3, second in OLBG Park Stakes, Doncaster, Gr.2, third in Pertemps Network Spring Trophy Stakes, Haydock Park, L., Totepool Midsummer Stakes, Windsor, L.).

MUSIC BOX (IRE) (King's Best (USA): Japan Racing Association Sceptre Stakes, Doncaster, Gr.3, Arthur Guinness Irish EBF Corrib Stakes, Galway, L., second in Invesco Desmond Stakes, Leopardstown, Gr.3, third in Coolmore Stud Fairy Bridge Stakes, Tipperary, Gr.3, second in Irish Stall.Farms EBF Cairn Rouge Stakes, Killarney, L., Yeomanstown Stud EBF Sweet Mimosa Stakes, Naas, L.).

RAWAAQ (GB) (Silver Hawk (USA): Leopardstown 1000 Guineas Trial Stakes, Leopardstown, Gr.3, second in C L Weld Park Stakes, Curragh, Gr.3, third in Staffordstown Stud Silken Glider Stakes, Curragh, L.).

RUSSIAN SOUL (IRE) (Indian Ridge: Newbridge Renaissance Stakes, Curragh, Gr.3, Ford Mustang Shelby Al Shindagha Sprint, Meydan, Gr.3, Abergwaun Stakes, Tipperary, L., second in Woodies D.I.Y. Sapphire Stakes, Curragh, Gr.3, third in Derrinstown Stud Flying Five Stakes, Curragh, Gr.3, Flying Five Stakes, Curragh, Gr.3, second in Belgrave Stakes (twice), Fairyhouse, L., Dubai Duty Free Dubawi Stakes, Meydan, L., third in Kilfrush Stud Abergwaun Stakes, Tipperary, L., Mercury Stakes, Dundalk, L., Midsummer Sprint Stakes, Cork, L., Emirates Holidays Meydan Sprint, Meydan, L.).

SOPHIE'S SPIRIT (AUS) (Pompeii Court (USA): Herald Sun Maybe Mahal Stakes, Flemington, Gr.3, second in Glenlogan Park Moreton Stakes, Doomben, Gr.3, Le Pine Funerals Summoned Stakes, Sandown, L.).

SWISS SPIRIT (GB) (Indian Ridge: Dubai International Airport World Trophy, Newbury, Gr.3, Bathwick Tyres Carnarvon Stakes, Newbury, L., second in Betfred King George Stakes, Goodwood, Gr.2, Betfred Temple Stakes, Haydock Park, Gr.2, third in coral.co.uk Rockingham Stakes, York, L.; sire).

TAWHID (GB) (Gulch (USA): Worthington's Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3, Dubai Duty Free Cup, Newbury, L., third in Betfred Hungerford Stakes, Newbury, Gr.2, Mehl-Mulhens Rennen (2000 Guineas), Cologne, Gr.2, second in Bonhams Thoroughbred Stakes, Goodwood, Gr.3, third in Jersey Stakes, Ascot, Gr.3, second in Totescoop6 EBF Guisborough Stakes, Redcar, L.).

TICKLED PINK (IRE) (Indian Ridge: Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, Gr.3, The Coral Charge Sprint Stakes, Sandown Park, Gr.3).

Listed Winners

AL AASIFH (IRE) (Zafonic (USA): Compton Estates Rose Bowl Stakes, Newbury, L.).

APACHE SPIRIT (GB) (Sadler's Wells (USA): Prix de Saint Patrick, Deauville, L.).

ARCTIC GYR (IRE) (Kris S (USA): Prix de Saint Patrick, Chantilly, L.).

ARMY BULLETIN (IRE) (Sunday Silence (USA): Prix de Suresnes, Maisons-Laffitte, L., second in P.Eugene Adam (G.P.de Maisons-Laffitte), Maisons-Laffitte, Gr.2, Prix de Guiche, Chantilly, Gr.3, third in Prix Paul de Moussac, Chantilly, Gr.3, second in Prix Omnium II, Saint-Cloud, L.).

BAHAMA MAMA (IRE) (Sadler's Wells (USA): Smith & Williamson Dragon Stakes, Sandown Park, L., Flieger-Preis, Baden-Baden, L., Grosser Preis der Dr. Duve Inkasso, Hannover, L., Lawndale Stakes, Hollywood Park, second in Persimmon Flying Childers Stakes, York, Gr.2, third in Akdov Stutenpreis (1000 Guineas), Dusseldorf, Gr.2, Goldene Peitsche, Baden-Baden, Gr.2, Betfair Molecomb Stakes, Goodwood, Gr.3, second in Europa Sprint, Cologne, L., Great Lady M Handicap, Hollywood Park, L., third in Preis der Dreijahrigen, Dusseldorf, L., Osunitas Handicap, Del Mar, L., Swingtime Stakes, Santa Anita).

BAILEYS CACAO (IRE) (Mister Baileys (GB): betinternet.com Empress Stakes, Newmarket, L., second in totesportbingo.com Chartwell Stakes, Lingfield Park, Gr.3).

BEACH BELLE (GB) (High Chaparral (IRE): Coolmore Stud EBF Naas Juv.Sprint Stakes, Naas, L.).

BORN TO SEA (IRE) (Miswaki (USA): Irish Field Blenheim Stakes, Curragh, L., second in Dubai Duty Free Irish Derby, Curragh, Gr.1, Keeneland Royal Whip Stakes, Curragh, Gr.2, JRA Killavullan Stakes, Leopardstown, Gr.3; sire).

CONQUERING QUEEN (AUS) (Snippets (AUS): L. Williams A O Mem.Tattersall's Classic, Eagle Farm, L., third in Attwood Marshall Silk Stocking Handicap, Gold Coast, L., BRC First Anniversay Ascot Handicap, Eagle Farm, L.).

EKTIHAAM (IRE) (King's Best (USA): Buckhounds Stakes, Ascot, L., second in Betfred Dante Stakes, York, Gr.2, third in bet365 Gordon Richards Stakes, Sandown Park, Gr.3, second in Eve Trakway Foundation Stakes, Goodwood, L.).

ENLIGHTED (IRE) (Zamindar (USA): Prix Coronation, Saint-Cloud, L.).

EXTREMIS (IRE) (In The Wings: La Coupe de Marseille, Marseille Borely, L., second in Prix Pelleas - Prix Radio Balances, Clairefontaine, L., Prix de Saint Patrick, Chantilly, L., Qatar Gold Trophy, Al Rayyan, L.).

FESTIVALE (IRE) (Kris S (USA): Sandringham Handicap, Ascot, L., third in Leslie Harrison Mem. Nell Gwyn Stakes, Newmarket, Gr.3, Michael Seely Memorial Fillies' Stakes, York, L.).

FOREIGN TUNE (GB) (Green Tune (USA): Prix Coronation, Saint-Cloud, L., second in Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3, Prix de la Cochere, Chantilly, L., third in Prix Luth Enchantee Radio Balances, Clairefontaine, L.).

FURY (GB) (Pursuit of Love (GB): Betfred Hambleton Stakes, York, L., second in Charles Heidsieck Champagne Heron Stakes, Sandown Park, L.).

I'M YOURS (GB) (Robellino (USA): ISF Victor McCalmont Memorial EBF Stakes, Gowran Park, L.).

IMCO SPIRIT (IRE) (Treasure Kay: Bill Thomas Memorial Stakes, Sunland Park, L., Premier Cup Handicap, Zia Park, L., Zia Park Distance Championship Handicap, Zia Park, L., Inaugural Handicap, Sunray Park, second in San Juan County Commissioners Handicap, Sunray Park, L., third in Premier Cup Handicap, Zia Park, L., second in Veteran Stakes (twice), Zia Park, third in Curribot Stakes, Sunland Park, Winsham Lad Stakes, Sunland Park).

INSPIRITER (GB) (Fasliyev (USA): Prix Contessina, Fontainebleau, L.).

INVINCIBLE WARRIOR (IRE) (Royal Applause (GB): Park Hill Hospital Doncaster Stakes, Doncaster, L.).

KILDONAN (AUS) (Lord Seymour: Geon Group Bonecrusher Stakes, Ellerslie, L., third in James & Annie Sarten Memorial Stakes, Te Rapa, L.).

LAGUNA SALADA (IRE) (Entrepreneur (GB): Premio Alberto Zanoletti di Rozzano, Milan, L., Premio Coolmore - C. Naz., Milan, L., second in Premio Mantovani, Milan, L., third in Premio Seregno, Milan, L., Premio Vittorio Crespi, Milan, L.).

LIBYS DREAM (IRE) (Lemon Drop Kid (USA): William Hill Lady Wulfruna Stakes, Wolverhampton, L.).

LIGHT THE FIRE (IRE) (Saint Ballado (CAN): Aaim Dragon Stakes, Sandown Park, L.).

MAYYADAH (IRE) (Royal Academy (USA): Prix Amandine, Maisons-Laffitte, L., second in Prix du Pin, Longchamp, Gr.3, Prix Marchand d'Or, Maisons-Laffitte, L.).

MOONLIFE (IRE) (Marju (IRE): All Weather EBF Fleur de Lys Stakes, Lingfield Park, L., second in Sakhee Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3, Michael Seely Memorial Fillies' Stakes, York, L.).

MR OWEN (USA) (Theatrical: Prix Lyphard, Deauville, L., Prix les Experts Prix de Tourgeville, Deauville, L., third in Poule d'Essai des Poulains P.le Parisien, Longchamp, Gr.1, Prix du Muguet, Saint-Cloud, Gr.2, second in Prix Messidor, Maisons-Laffitte, Gr.3, third in British Stallion Studs EBFHyde Stakes, Kempton Park, L.).

MYSTIC SPIRIT (IRE) (Pursuit of Love (GB): Prix de la Vallee d'Auge, Deauville, L., third in Criterium du Bequet, La Teste De Buch, L.).

ONE SPIRIT (IRE) (Forty Niner (USA): Owenstown Stud Whitehead Mem. Stakes, Naas, L., second in Refuse to Bend Solonaway Stakes, Curragh, Gr.3, TRI Equestrian Ridgewood Pearl Stakes, Curragh, Gr.3, third in Ardglen Amethyst Stakes, Leopardstown, Gr.3, Dubai Duty Free Celebration Stakes, Curragh, L.).

OUR LONA (AUS) (Scrupules: Northwood Plume Stakes, Caulfield, L.).

PEACH PEARL (GB) (Royal Academy (USA): Prix Ronde de Nuit, Deauville, L.).

PIMPERNEL (IRE) (Sadler's Wells (USA): Totepool Radley Stakes, Newbury, L., second in Vision.ae Rockfel Stakes, Newmarket, Gr.2, Gulf News UAE 1000 Guineas, Meydan, L., third in Irish Stall.Farm EBF Dick Poole Stakes, Salisbury, L.).

PRETEND (IRE) (Indian Ridge: Unibet Hever Sprint Stakes, Lingfield Park, L., second in Betfred Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3).

REQUISITION (IRE) (Pivotal (GB): Anne Brewster Memorial Loughbrown Stakes, Curragh, L., third in Desmond Stakes, Leopardstown, Gr.3).

REYKON (IRE) (Indian Ridge: Premio Enrico Camici, Pisa, L., second in Gran Premio Citta' di Napoli, Naples, L.).

RIVELLINO (GB) (Pivotal (GB): Unibet Cleves Stakes (twice), Lingfield Park, L., second in bookmakers.co.uk Cleves Stakes, Lingfield Park, L.).

SAMYA (GB) (Imp Society (USA): Premio Torricola, Rome, L.).

SHAMSHON (IRE) (Fasliyev (USA): Prix de la Vallee d'Auge, Deauville, L.).

SHE'S GOT GEARS (AUS) (Encosta de Lago (AUS): AGL Renewable Energy Ottawa Sprint, Flemington, L., second in Arrowfield Stud Blue Diamond Prelude (f), Caulfield, Gr.3, third in Maribyrnong Plate, Flemington, Gr.3).

SPIRIT OF FORTUNE (IRE) (Machiavellian (USA): Premio Daumier - Mem Mauro Sbarigia, Rome, L., second in Premio Tullio Righetti-Shadwell, Rome, L., third in Premio d'Estate, Milan, L.).

SPIRIT OF SHARJAH (IRE) (Doulab (USA): Sunbury Stakes, Kempton Park, L., Turf TV Aubigny Stakes, Goodwood, L., totesport.com Leicestershire Stakes, Leicester, L., second in Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, third in Norfolk Stakes, Ascot, Gr.2).

SPIRIT RAISER (IRE) (Classic Cliche (IRE): Weatherbys GSB Pipalong Stakes, Pontefract, L.).

SPIRITFIX (GB) (Bering: Prix de Bonneval, Maisons-Laffitte, L., third in Prix de Meautry- Barriere, Deauville, Gr.3, P. Hampton-P.du Parc de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, L., Prix de Bonneval, Maisons-Laffitte, L.).

STAYING ON (IRE) (Saddlers' Hall (IRE): Doncaster Mile Stakes, Doncaster, L., second in Keeneland International Stakes, Curragh, Gr.3, extrabet.com Huxley Stakes, Chester, Gr.3, Hampton Court Stakes, Ascot, L.).

STEVIE GEE (IRE) (Seeking The Gold (USA): Ripon Champion 2yo Trophy, Ripon, L.).

TANTSHI (IRE) (Machiavellian (USA): EBF Stallions October Stakes, Ascot, L.).

TEMPS AU TEMPS (IRE) (Charnwood Forest (IRE): Prix Herod, Longchamp, L., second in Criterium de Lyon, Lyon-Parilly, L., Criterium du Fonds Europeen de L'Elevage, Deauville, L.).

THAT IS THE SPIRIT (GB) (Acatenango (GER): Investec Surrey Stakes, Epsom Downs, L., Pertemps Network Spring Trophy Stakes, Haydock Park, L.).

TOMYRIS (GB) (Seeking The Gold (USA): Longines Michael Seely Memorial, York, L., third in Japan Racing Association Sceptre Stakes, Doncaster, Gr.3, L'Ormarins Queens Plate Oak Tree Stakes, Goodwood, Gr.3).

VARESE (IRE) (Indian Ridge: Criterium di Pisa, Pisa, L.).

WONDERFILLY (FR) (Distant Relative: Prix Saraca, Maisons-Laffitte, L.).

AMNESIA (IRE) (Royal Applause (GB): Wine Country Stakes, Santa Rosa).

SHE SPIRIT DI SU (IRE) (Batshoof: Horseman of the Year Stakes, Santa Rosa).

Group Placed

Lottie Dod (IRE) (Elusive Quality (USA): third in Keeneland Phoenix Stakes, Curragh, Gr.1, Premio Ubaldo Pandolfi, Rome, L.).

Figure of Speech (IRE) (Lomitas (GB): second in Portland Place Properties July Stakes, Newmarket, Gr.2, totepool.com Sirenia Stakes, Kempton Park, Gr.3).

Merry Me (IRE) (Cadeaux Genereux: second in Darley Oettingen Rennen, Baden-Baden, Gr.2, Weatherbys VAT Services Pipalong Stakes, Pontefract, L., third in Betfred TV EBF Stallions Gillies Stakes, Doncaster, L.).

Rufford (IRE) (Stravinsky (USA): second in Dubai Duty Free Mill Reef Stakes, Newbury, Gr.2, third in Racing Post Pavilion Stakes, Ascot, L.).

Thetis (IRE) (Daylami (IRE): second in Shadwell Rockfel Stakes, Newmarket, Gr.2, third in Longines Michael Seely Memorial Stakes, York, L.).

Elronaq (GB) (Medicean (GB): third in Arqana July Stakes, Newmarket, Gr.2).

Exhibition (IRE) (Definite Article (GB): third in Richmond Stakes, Goodwood, Gr.2, second in Polar Cup, Ovrevoll, Gr.3, Koenigsegg Taby Open Sprint Championship, Taby, L., Taby Varsprint, Taby, L., Zawawi Cup, Jagersro, L., third in Hoppegartener Fliegerpreis - Bahsig Bahn, Berlin-Hoppegarten, L., Lanwades Stud Jagersro Sprint, Jagersro, L.).

One Chance (IRE) (Fusaichi Pegasus (USA): third in Queen Mary Stakes, Ascot, Gr.2).

Shagah (IRE) (Sadler's Wells (USA): third in John Smith's May Hill Stakes, Doncaster, Gr.2, second in Al Basti Equiworld Radley Stakes, Newbury, L.).

Ittetsu (IRE) (Machiavellian (USA): third in Keihan Hai, Kyoto, JPN Gr.3, Yukan Fuji Hai Opal Stakes, Kyoto, L.).

Glitter Girl (GB) (Smart Strike (CAN): second in visionsport.com Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3, JLT Radley Stakes, Newbury, L., third in Edinburgh Gin's Maggie Dickson Stakes, Musselburgh, L.).

Invincible Force (IRE) (High Estate: second in Prix Eclipse, Chantilly, Gr.3, Laing O'Rourke Blenheim Stakes, Curragh, L., third in M&S Money Queensferry Stakes, Chester, L.).

Jellicle Ball (IRE) (Rainbow Quest (USA): second in Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3, third in Bibendum Height of Fashion Stakes, Goodwood, L.).

Marsh Hawk (GB) (Royal Applause (GB): second in Country Gentlemen's EBF D. Poole Stakes, Salisbury, Gr.3, EBF Weatherbys Kilvington Stakes, Nottingham, L.).

Promising (IRE) (Elusive Quality (USA): second in Prestige Stakes, Goodwood, Gr.3, third in Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3).

Remember You (IRE) (King's Best (USA): second in Go And Go Round Tower Stakes, Curragh, Gr.3, third in Cork Stakes, Cork, L.).

Some Spirit (IRE) (Forty Niner (USA): second in Coolmore Stud Fairy Bridge Stakes, Tipperary, Gr.3).

Start Time (IRE) (Inchinor (GB): second in Worthington's Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3).

Stunning Spirit (GB) (Dynaformer (USA): second in Prix Paul de Moussac, Chantilly, Gr.3, Prix de Fontainebleau, Chantilly, Gr.3, third in Prix de Guiche, Chantilly, Gr.3).

Adventurous (IRE) (Mr Prospector (USA): third in Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3, Toteexacta Sirenia Stakes, Kempton Park, Gr.3).

Hasty (IRE) (Kahyasi: third in Sakhee Oh So Sharp Stakes, Newmarket, Gr.3).

Instance (GB) (Dr Devious (IRE): third in Betfred TV Oak Tree Stakes, Goodwood, Gr.3).

North Thunder (FR) (Bold Fact (USA): third in Prix Thomas Bryon, Saint-Cloud, Gr.3, Prix de Cabourg, Deauville, Gr.3, second in Prix Saraca, Maisons-Laffitte, L.).

Simple Magic (IRE) (Kris S (USA): third in totepool.com Sirenia Stakes, Kempton Park, Gr.3).

Truth Or Dare (GB) (Halling (USA): third in Autumn Stakes, Newmarket, Gr.3, Ebm-papst Feilden Stakes, Newmarket, L., Tamdown Fairway Stakes, Newmarket, L.).

Listed Placed

Aalsmeer (GB) (Cadeaux Genereux: second in Langleys Solicitors EBF Marygate Stakes, York, L., third in Mac Asphalt Harry Rosebery Stakes, Ayr, L.).

Alphonsus (GB) (Ezzoud (IRE): second in Paddy Power Patton Stakes, Dundalk, L.).

Ambivalence (IRE) (Verglas (IRE): second in P. des Lilas P.de la Ville Mesnil-Le-Roi, Maisons-Laffitte, L.).

Aneedah (IRE) (Danehill (USA): second in Cleanevent Pavilion Stakes, Ascot, L.).

Ballymore Castle (IRE) (War Chant (USA): second in Investec Woodcote Stakes, Epsom Downs, L.).

Beyond Pardon (AUS) (Unbridled's Song (USA): second in Takeover Target Stakes, Gosford, L.).

Botswana (IND) (Doyoun: second in The Radio Mirchi Indian 1000 Guineas, Mumbai, L.).

Cersei (GB) (Galileo (IRE): second in Prix Saonois, Cagnes-Sur-Mer, L.).

City of Tribes (IRE) (Petong: second in Abergwaun Stakes, Tipperary, L., cherriesracing.com Scurry Stakes, Sandown Park, L., third in Watson/McCrohan Sandy Lane Stakes, Haydock Park, L.).

Connessa (IRE) (Polar Falcon (USA): second in Premio Alberto Zanoletti di Rozzano, Milan, L., Premio Tadolina Memorial Patrizio Galli, Rome, L., third in Premio Andred, Pisa, L.).

Enderby Spirit (GR) (Zafonic (USA): second in Cleanevent Pavilion Stakes, Ascot, L., racingpost.com Doncaster Stakes, Doncaster, L.).

Greens (IND) (Storm Cat (USA): second in P D Pai & P S Pai Winter Million, Bangalore, L.).

Hallo Heart (IRE) (Kris S (USA): second in Premio Daumier - Mem Mauro Sbarigia, Rome, L.).

Hurricane Spirit (IRE) (Last Tycoon: second in betdirectuk.com Spring Cup, Lingfield Park, L.).

Lat Hawill (IRE) (Primo Dominie: second in Owenstown Stud Whitehead Mem. Stakes, Naas, L.).

Lettre Spirituelle (GB) (Alzao (USA): second in Prix Ronde de Nuit, Deauville, L.).

Maryellen's Spirit (IRE) (Perugino (USA): second in Lanwades/Staff'town Silken Glider Stakes, Curragh, L.).

Mutaaqeb (GB) (Red Ransom (USA): second in Racing Post App Doncaster Stakes, Doncaster, L.).

My Spirit (IRE) (Kris S (USA): second in Prix Joubert, Saint-Cloud, L., third in EBF Stallions Upavon Stakes, Salisbury, L.).

Nibbling (IRE) (Sadler's Wells (USA): second in Prix Panacee, Toulouse, L.).

Penny Drops (GB) (Efisio: second in EBF Stallions bet365 Eternal Stakes, Newmarket, L., Irish Stall. Farms EBF Bosra Sham Stakes, Newmarket, L., Prix de Saint-Cyr, Maisons-Laffitte, L., third in EBF National Stud Boadicea Stakes, Newmarket, L., Investec Surrey Stakes, Epsom Downs, L.).

Pocketfullofdreams (FR) (Dubai Destination (USA): second in Betfred Oaks Trial Stakes, Lingfield Park, L., Coolmore Stud EBF Salsabil Stakes, Navan, L.).

Princess Gold (IRE) (Classic Music (USA): second in Premio Ubaldo Pandolfi, Rome, L.).

Sgarzulina (GB) (Indian Ridge: second in Premio Vittorio Crespi, Milan, L.).

Slamming (AUS) (El Moxie (USA): second in Kensington Stakes, Flemington, L.).

Spirit of Pearl (IRE) (Indian Ridge: second in Danehill Dancer Tipperary Stakes, Tipperary, L.).

Sutter County (GB) (Canny Lad (AUS): second in 32Red Spring Cup, Lingfield Park, L.).

Sweetie Time (GB) (Dubai Millennium (GB): second in Colliers Int. Services Eternal Stakes, Warwick, L., third in J Moore/Biddestone Stud Radley Stakes, Newbury, L.).

Tetsu Gama (AUS) (Let's Get Physical (AUS): second in Tabcorp Hareeba Stakes, Mornington, L.).

Victrix Ludorum (IRE) (Sunday Silence (USA): second in coral.co.uk Leisure Stakes, Windsor, L., third in EBF Stallions./Arkle Eternal Stakes, Warwick, L.).

Zabarajad (IRE) (Rainbow Quest (USA): second in Dylan Thomas EBF Tetrarch Stakes, Curragh, L.).

Achak (IRE) (Distant Relative: third in Windy Sands Handicap, Del Mar, L.).

Anderiego (IRE) (Big Shuffle (USA): third in Betfred Hambleton Stakes, York, L.).

Bett's Spirit (IRE) (Henbit (USA): third in EBF Bosra Sham Fillies' Stakes, Newmarket, L., Flame of Tara EBF Stakes, Curragh, L.).

Black Moth (IRE) (Dancing Brave (USA): third in Ripon Champion 2yo Trophy, Ripon, L.).

Brave Boy (IRE) (Hampstead (URU): third in coral.co.uk Rockingham Stakes, York, L.).

Buffalo Billy (IRE) (Sri Pekan (USA): third in Irish Stall.Farms EBF Star Appeal Stakes, Dundalk, L., La Puente Stakes, Santa Anita, L.).

Deal (IRE) (Desert King (IRE): third in Compton Estates Rose Bowl Stakes, Newbury, L.).

Del Palio (AUS) (Kenny's Best Pal (AUS): third in All Victorian Sprint Final, Flemington, L.).

Emma Princess (AUS) (Pompeii Court (USA): third in Herald Sun Ottawa Sprint Handicap, Flemington, L.).

Fariman (FR) (Grand Lodge (USA): third in Prix Herod, Longchamp, L.).

Guavia (GER) (Black Sam Bellamy (IRE): third in Honda Bayerischer Fliegerpreis, Munich, L.).

Guerriere (IRE) (Galileo (IRE): third in Prix de Saint-Cyr, Maisons-Laffitte, L.).

Herecomesthesun (IRE) (Teofilo (IRE): third in British Stall. Studs EBF Montrose Stakes, Newmarket, L.).

High On Life (GB) (Dubai Destination (USA): third in Shadwell Jebel Ali Sprint, Jebel Ali, L.).

Hoodna (IRE) (Giant's Causeway (USA): third in Express Cafes EBF Bosra Sham Stakes, Newmarket, L.).

Ici La Cote (IRE) (Sri Pekan (USA): third in Premio Alberto Giubilo, Rome, L., Premio Divino Amore Trofeo SGA, Rome, L.).

Invincible Prince (IND) (College Chapel (GB): third in The BTC Anniversary Cup, Bangalore, L., The Calcutta Champions' Sprint Trophy, Kolkata, L.).

Invincible Soul (IRE) (Sadler's Wells (USA): third in West Sussex Times On The House Stakes, Goodwood, L.).

Jumira Bridge (GB) (Pivotal (GB): third in British Stallion Studs EBF Westow Stakes, York, L.).

Kaspirit (IRE) (Intikhab (USA): third in Premio Alessandro Perrone, Rome, L.).

Kerman (FR) (Daylami (IRE): third in Prix Saraca, Maisons-Laffitte, L.).

Mar Mar (IRE) (Sadler's Wells (USA): third in BetVictor Sandy Lane Stakes, Haydock Park, L.).

New Spirit (IRE) (Fairy King (USA): third in Coolmore Stakes, Curragh, L.).

Paint In Green (IRE) (Generous (IRE): third in Premio EBF Terme di Merano, Merano, L., Premio FIA European Breeders Fund, Milan, L.).

Pedestal (IRE) (Maria's Mon (USA): third in Windsor Castle Stakes, Ascot, L.).

Punctuate (AUS) (Don't Say Halo (USA): third in Country Club Newmarket Handicap (twice), Launceston, L.).

Royale du Buisson (IRE) (Kafwain (USA): third in Prix Yacowlef, Deauville, L.).

Rubina (IRE) (Kahyasi: third in Flame of Tara EBF Stakes, Curragh, L.).

Sholaan (IRE) (Cadeaux Genereux: third in Al Tayer Motors The Garhoud Sprint, Meydan, L., Shadwell Jebel Ali Sprint, Jebel Ali, L.).

Spirit In The Dark (IRE) (Primo Dominie: third in Premio Alberto Giubilo, Rome, L.).

Unquenchable Fire (IRE) (Woodman (USA): third in P. Anjou Bretagne Syndicat Proprietaires, Nantes, L.).

White Witch (USA) (Interprete (ARG): third in Bayerischer Sprint Cup, Munich, L.).

Yuften (GB) (King's Best (USA): third in sunbets.co.uk Lady Wulfruna Stakes, Wolverhampton, L.).

Zhui Feng (IRE) (Inchinor (GB): third in Prix Pelleas Prix Ecole Blondeau, Clairefontaine, L.).